Aşı olmayana yasak geliyor

A%C5%9F%C4%B1+olmayana+yasak+geliyor
ABONE OL

Sonbara kadar ‘toplumsal bağışıklık’ hedeflenirken, aşı olmamakta direnenler bu planı sekteye uğratıyor. Aşısını yaptırmayana, kamu kurumlarının yanı sıra sinema, tiyatro ve spor müsabakaları gibi etkinliklere giriş yasağı gündemde...

Koronavirüs salgınının, sonbahara kadar kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının hayata geçirilmesi için çabalar sürüyor. Ancak uzmanlar, “Aşı yavaşladı, açılma hızlandı. Böyle giderse sonbahar hedefini tutturmak zorlaşır” yorumu yapıyor. Bu durum göz korkuturken, sürecin sekteye uğramasına izin verilmeyeceği belirtiliyor. Hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için ek önlemler alınacak.
 
50 YAŞ ALTI AŞIRI DUYARSIZ 
 
YAPILAN değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş grubunun ‘aşı duyarsızlığı’ gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum hem de aşıya ilgi açısından  en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor. Sadece aşı kampanyası değil,  Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor.
 
‘POZİTİF AYRIMCILIK’ PLANI 
 
AŞIYA ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak. Aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, daha caydırıcı tedbirler hayata geçirilecek. Sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.
>