Aşı bedava!

A%C5%9F%C4%B1+bedava%21;
ABONE OL

Resmi aşımız olması beklenen Çin aşısı CoronaVac, ilk aşamada risk grubundaki 5 milyon kişiye uygulanacak. Sağlık Bakanlığı’ndan sızan bilgilere göre, devlet ilk aşamada aşıdan para almayacak.

AVRUPA’DA FİYATI 280 LİRA 

Tüm dünyayı saran ve her gün binlerce kişinin ölümüne yol açan Covid-19, Türkiye’de de can almaya devam ediyor. Vakalar ve ağır hasta sayısı giderek artarken, virüsün önü yeni kısıtlamalarla ve tedbirlerle kesilmeye çalışılıyor. Ancak ne kadar tedbir alınırsa alınsın, görünen o ki bu işin tek çaresi aşı!

ABD ve Rusya kendi aşısını üretiyor. Avrupa, Pfizer-BioNTech ortak yapımı BNT162b1 adlı aşıya bel bağlamış durumda. Avrupa Birliği, BNT162b1 için 300 milyon doz karşılığında 4 milyar 650 milyon Euro’luk bir anlaşma yaptı.

YAKINDA AŞILANMA BAŞLIYOR

İki doz halinde uygulanan BNT162b1’nin Avrupalı’ya maliyeti 31 Euro’ya (280 TL) denk geliyor. Türkiye de kendi aşısını geliştiriyor; ancak çalışmalar henüz sonuçlanmadı. Ülkemizde denemeleri yapılan Çin aşısı CoronaVac ise ilk etapta resmi aşımız olacak. Aşı, yakın bir tarihte risk grubundaki 5 milyon kişiye uygulanacak. Sağlık Bakanlığı’ndan sızan bilgilere göre, devlet şimdilik aşıdan para almayacak. Aşı tüm Türkiye’ye yaygınlaştığında ise bunun ücretli mi yoksa bedava mı uygulanacağı şimdilik belirsiz.

>