Antep fıstığı kalbi koruyor

Baklavadan yemeklere, tatlılardan çerezlere kadar birçok alanda Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasına giren Antep fıstığı, kuruyemişler arasında en sağlıklı olanı

Antep+f%C4%B1st%C4%B1%C4%9F%C4%B1+kalbi+koruyor
ABONE OL

DİYETİSYEN Derya Zünbülcan, Antep fıstığının içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra faydalı asitler sayesinde kan şekeri kontrolünü sağladığını ve kalbi koruduğunu söyledi. Zünbülcan, “İngiliz uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, Antep fıstığı kan şekerini düzenlediği gibi öğleden sonraları yaşanan ani enerji düşüklüğünü önlemeye de yardımcı oluyor. Antep fıstığı oleik asit içeriyor. Bu asit kalbi yaşlanmaktan koruyor... Damarların sağlığını arttırıyor. Özellikle Amerikan Kalp Birliği de sağlıklı ve iyi kalp için Antep fıstığını öneriyor” dedi.

KARA ÜZÜM İLE BİRLİKTE TÜKETİN

Antep fıstığının öğleden sonra yaşanan halsizlik ve yorgunluk şikayetlerinin giderilmesinde etkili olduğunu kaydeden Derya Zünbülcan, kilo verme konusunda da ürünün mucizevi özelliklere sahip olduğunu aktararak, şunları söyledi: “Kilo vermek isteyenler Antep fıstığından kaçar. Oysa Antep fıstığındaki oleik asit, özellikle bel bölgesinden zayıflamada oldukça kıymetli. Burada önemli olan miktar kontrolü... İçerdiği yağ asitleri, vitamin ve mineraller sayesinde kansızlıkla savaşmada etkili. Özellikle kara üzüm özü ile birlikte tüketildiğinde, faydası daha iyi anlaşılacak...”

>