Alerjisi olanlar yastık ve yatağa dikkat!

Tüm dünyada alerjilerin en önemli sebeplerinin başında ev tozu akarı geliyor. Ev tozu akarından kurtulmak için evinizi sık sık temizlemek yetmiyor, yatak ve yastığınızı da doğru seçmeniz büyük önem taşıyor...

Alerjisi+olanlar+yast%C4%B1k+ve+yata%C4%9Fa+dikkat%21;
ABONE OL
KULAK Burun Boğaz Uzmanı Dr. Ayşe Sezim Şafak, alerjik rinitin, bağışıklık sisteminin soluk alma yoluyla vücuda alınan maddelere aşırı tepki vermesiyle gelişen alerjik bir reaksiyon olduğunu söyledi. Dr. Şafak, “Kişide basit bir burun kaşıntısı ve hapşırıktan solunum zorluğu ve astıma kadar ilerleyen tablolara neden olabilen alerjik rinitin tedavisinde farklı ilaçların yanı sıra yüksek alerjili hastalarda immünoterapi denilen aşı tedavisi uygulanıyor. Alerjik rinitte en önemli nokta kişinin neye karşı alerjisinin olduğunu bilmesi ve hayat rutininde ondan uzak durmaya çalışmasıdır” dedi.
 
KESKİN KOKULU DETERJANLARDAN UZAK DURUN
 
Dünyada alerjik rinite en çok neden olan şeyin ev tozu akarı olduğunu belirten Dr. Şafak şunları söyledi: “Ev tozu akarı minimum düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır. Özellikle kişinin uyuduğu odayı arındırması gerekir. Yatağınızı, fermuarlı, sentetik bir kılıf içinde tam olarak koruyun, sık sık bu kılıfı yıkayın ya da yatağın kendisini vakumla (elektrik süpürgesi) temizleyin. Yıkanabilir battaniyeleri tercih edin ve nevresime geçirilerek kullanın. Çarşaf ve yatak örtülerini her gün güneşte havalandırın ya da silkeleyin. Yastık yüzü ve çarşafları her hafta değiştirin ve 60 derecede yıkayın. Toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanın, keskin kokulu temizlik maddelerinden sakının.”
 
>