Afet çantası hayatınızı kurtarabilir

Özlem Karagöl: Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulacak malzemelerin bulunduğu bir çantanın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması maddi ve manevi kayıpları en aza indirebilir.

Afet+%C3%A7antas%C4%B1+hayat%C4%B1n%C4%B1z%C4%B1+kurtarabilir
ABONE OL
AFET ve acil durum çantasının hazır olmasının oluşabilecek doğal afetler karşısında hayat kurtarabileceğini belirten İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl, çantanın içinde mutlaka acil ihtiyaçların ve değerli evrakların saklanması gerektiğini belirterek önerilerde bulundu. Yaşanan doğal afetler sonucunda oluşabilecek maddi ve manevi kayıpları en aza indirmenin toplumu bilinçlendirmekle olabileceğini belirten Karagöl, “Örneğin deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir afet ve acil durum çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir” ifadelerini kullandı.
 
İş ve okulda da bulundurulmalı
 
Özlem Karagöl, “Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve acil durum çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda da olmalıdır” diye konuştu.
 
Kolay bozulmayacak gıda koyun
 
Yiyecek ve içeceğe uzun süre ulaşılamayacağı düşünülerek, mutlaka kolay bozulmayacak gıdalara öncelik verilmesi gerektiğini anlatan Karagöl şunları söyledi: “Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan gıdalar; konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu gibi yiyecekler çantanızda olabilir. Ayrıca her aile üyesi düşünülerek ona göre içme suyu da alınması gerekir.”
 
Önemli belgeleri de bırakın
 
Çantanın içinde önemli belgeleri fotokopilerinin olması gerektiğini de hatırlatan Karagöl, “Nüfus cüzdanı, ehliyet, tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı, evcil hayvanların sağlık karnesi gibi evrakların fotokopileri çantada olmalı” dedi.
 
Hijyen malzemelerini unutmayın
 
Çantada iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin olması gerektiğine dikkat çeken Karagöl şöyle konuştu: 
 
“Çantada, sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı ve hijyenik ped de bulunmalı. Ayrıca ilk yardım çantası, uyku tulumu veya battaniye, çakı, düdük, makas, kâğıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve yedek piller de ihmal edilmemeli.”
 
>