2022'de daha aktif olmanın yolları!

2022'de nasıl daha az yorgun hissedilir. Şu anda hepimizin bitkin hissetmesinin pek çok nedeni var. Pandemideki belirsizlik, sağlıklı kaygısı ve genel yıl sonu yorgunluğu. Çok fazla bir şey yapmasak bile, hala inanılmaz derecede yorgun hissediyoruz. Peki 2022’nin ilk günlerinden itibaren günlük hayatta nasıl daha enerjik hissedebiliriz?

2022%E2%80%99de+daha+aktif+olman%C4%B1n+yollar%C4%B1%21;
ABONE OL

Enerji seviyelerini artırmaya ve korumaya yardımcı olmak ve sersemlik hissini durdurmak için yapabileceğimiz bir dizi basit ama pratik yaşam tarzı değişikliği var. Kendinizi her zaman çok yorgun olduğunuzdan şikâyet ederken buluyorsanız, işte ileriye nasıl atılacağına dair bazı uzman ipuçları. Yatma saatine yakın alkol daha da zararlı. Uzmanlar bunun aslında uykumuzu mahvedebileceğini söylüyor. Londra Uyku Merkezi'nden uyku tıbbı uzmanı Dr Karina Patel, alkolün genel uyku kalitesini çeşitli şekillerde azalttığını açıklıyor. “Aslında bizi rahatlatır gibi hissediyoruz, ancak kısa etkilidir, yani uykusuzluğa neden olabilir.

Bu nedenle, daha çabuk uykuya dalmanıza rağmen, çok uzun sürmeyebilir ve sık sık uyanabilirsiniz” dedi. “Alkol ayrıca iltihabı tetikleyerek hava yolundaki yumuşak doku astarının hava sahasını daraltmak için şişmesine neden olur. Bu, uyku apnesi semptomlarını taklit edebilir veya daha da kötüleştirebilir (nefesiniz durup başladığında) ve horlamaya neden olabilir.” Uyandırma ışığı satın alın. StressNoMore'da sağlık ve esenlik uzmanı olan Stephanie Taylor, hafif bir alarmının sabahları daha az sersem hissetmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. “Güneşin doğuşunu simüle eden nazik bir ışık yayarlar, böylece vücudunuzun uyanma hormonları alarmınız çaldığında optimum seviyeye ulaşır.”

Yumuşak beyaz LED ışık ve değiştirilebilir ayarlar, ruh halinizi yükseltmekten sorumlu olan beyinde kimyasal bir değişikliği tetikleyerek çalışan mükemmel ışık yoğunluğunu yaratarak mevsimsel duygu durum bozukluğunun (SAD) semptomlarının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. "Ayrıca, birçok gün batımı lambası, kullanıcının ruh haline uyması için ortam havası aydınlatma renk ayarlarıyla birlikte gelir ve farklı renklerin beynin etkinliği ve duyguları üzerinde farklı etkilere sahip olduğu tahmin edilir." Tabii ki, her birey farklı miktarda uykuya ihtiyaç duyar, ancak çok fazla uyku diye bir şey var, aynı zamanda hipersomni olarak da bilinir. Stephanie şunları ekliyor, “Hipersomnia, gün içinde konsantrasyon ve sersemlik sorunlarının yanı sıra uyanmakta güçlük çekmenize neden olabilir.”

“Mükemmel şekerleme süresi yaklaşık 10 ila 20 dakikadır, bu nedenle öğleden sonra bir veya iki kez şekerleme yapıyorsanız, 30 dakikadan uzun süre uyumadan öncekinden daha yorgun hissetmenize neden olur” “Yalnızca ihtiyacınız olan uyku miktarını aldığınızdan emin olun. Bu yaş, aktivite düzeyi, sağlık ve genetiğe bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.” "Uyku sürenizi, nefes alma hızınızı, kalp atış hızınızı ve ayrıca gece boyunca ne sıklıkta uykuya dalıp uyandığınızı kaydeden uyku monitörleriyle aldığınız uyku miktarını takip edebilirsiniz." Bir adım geri at. Zindelik ve yorgunluk koçu Pamela Rose, yorgun hissettiğimizde bunun genellikle çok fazla şey yaptığımızın bir göstergesi olabileceğini açıklıyor. Rose şöyle diyor, “Önümüzdeki haftaya baktığınız yeni bir alışkanlık oluşturmayı deneyin ve rutin olmayan tüm programlarınızı tek bir sayfada planlayın. Bu, yaklaşmakta olan haftanın şeklini ve zamanınızı ve enerjinizi fazla harcayıp harcamadığınızı görmenizi sağlar.”

Pamela, bu haftalık alışkanlığın, işleri önceden yönetmenize olanak tanıdığını, böylece bir şeyin taşınması mı yoksa iptal edilmesi mi gerektiği konusunda akıllı kararlar verebilmenizi sağladığını vurguluyor. “Bu, haftaya her şeyin yönetilebilir olduğundan emin hissederek başlayacağınız ve kendinizi çok fazla olduğunu bildiğiniz bir şeyin ortasında bulduğunuz endişeli anlardan kaçınacağınız için, enerji seviyelerinizin yanı sıra zihniyetinize de yardımcı olacaktır,” diye ekledi. Tutarlı bir yatak rutinine bağlı kalın. Kulağa basit gelebilir, ancak tutarlı bir yatma rutini sürdürmek vücudunuzun daha iyi uyku alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olacaktır. Pamela, “Diğer yararlı şeyler arasında şunlar yer alıyor: Yatma saatine çok yakın yemek yememek, o son lokma ile kendinizi yatağa atmak arasında iki saatlik bir boşluk bırakmaya çalışın ve akşamları ekran başında geçirilen süreyi azaltın ve yapay ışığı düşük tutmak için masa lambaları kullanın.” "Ve beyninizi uyku saatine çok yakın bir zamanda uyarmamaya çalışın, fiziksel bir kitap okumak yerine yatakta sesli kitap dinlemek çok daha rahatlatıcı olur."

Nefes egzersizlerini deneyin Hareket uzmanı ve Transformative Hareket Metodu'nun kurucusu Vanessa Michielon, sadece nefes egzersizlerinin bile yorgunlukla mücadeleye yardımcı olabileceğini söylüyor. Vanessa, “Kanın oksijenlenmesini iyileştirmek ve uyuşuk hissettiğinizde enerjinizi yükseltmek için bilinçli nefes ve hareket kullanın” diyor. “

Örneğin, yoga uygulamaları, aynı zamanda de için önerilen Neşenin Nefesi olarak adlandırılır. 'Daha enerjik ve odaklanmış hissetmek için istediğiniz yoğunluk miktarını seçerek bunu beş ila 10 kez deneyebilirsiniz.” Daha fazla hareket et. Vitality'de davranış değişikliği uzmanı olan Dr Roshane Mohidin, yorgunluğu uzak tutmak için düzenli olarak egzersiz yapmanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor. “Aktif olmak, uyku hormonlarınıza doğal bir destek sağlar ve geceleri uyku kalitesini artırır. Ancak yatma saatine çok yakın ağır egzersizlerden kaçının çünkü bu sizi uyanık tutabilir” diyor Dr Roshane. “Aşırıya kaçmaya ve spor salonunda saatler geçirmeye gerek yok, çünkü bu geri tepebilir ve sizi her zaman daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Nazik, düzenli egzersiz kalp ritminizi korumak ve enerjinizi artırmak için yeterli olabilir.”

>