Zeytinyağının az bilinen faydaları?

+Zeytinya%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n+az+bilinen+faydalar%C4%B1?
ABONE OL

Pek çok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip olması zeytinyağını sağlık için vazgeçilmez besinlerden biri haline getiriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, zeytinyağının az bilinen faydalarını sıraladı...

*Zeytinyağının pek çok farklı çeşidi vardır. Ancak asit derecesi yüksek olan natürel sızma (soğuk sıkım) zeytinyağı en besleyici olanıdır. Zeytinyağında bulunan üç temel antioksidan madde polifenoller, karotenoidler ve E vitaminidir. Bu bileşikler vücuttaki iltihaplanmayı önler. Kronik inflamasyonun kalp-damar, diyabet gibi kronik hastalıkları tetiklediği düşünülürse Akdeniz tarzı beslenmenin önemi daha iyi anlaşılır. 
 
*Zeytinyağının kalp-damar hastalıklarını önleyici etkisi vardır. İçeriğindeki antioksidan bileşikler LDL kolesterolü azaltır ve aynı zamanda LDL’nin oksidasyonunu, dolayısıyla iltihaplanmayı önler. n Zeytinyağının içerdiği fenolik bileşiklerden oleuropein, damar sertliğine ve kansere yol açan enzimlerin yapımını engeller.
 
*Vücutta çok sayıda kimyasal reaksiyon oluşur. Bu reaksiyonların çoğu hücrelerde oksidatif hasarlara yol açan ve kanser, damar tıkanıklığı, Alzheimer gibi hastalıkları tetikleyen serbest radikallere neden olur. Zeytinyağı bu serbest radikalleri etkisiz hale getirir. 
 
*Zeytinyağı ve çerezlerde ortak besin unsuru polifenollerdir. Polifenoller bağırsaklarda dost bakterileri çoğalmasını teşvik ederken; e.coli, Helicobackter pylori gibi zararlı bakterilerin sayısını azaltır. 
 
*E vitamini içeriğiyle cildi güneş ışınları, rüzgar gibi dış etkenlerden korur. Ayrıca etkili bir nemlendiricidir. 
 
*Kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri korur. Çocukların beyin ve kemik gelişimini destekler.
>