Tehlike geliyorum dedi! Salgında 2.dalga başladı

+Tehlike+geliyorum+dedi%21;+Salg%C4%B1nda+2.dalga+ba%C5%9Flad%C4%B1
ABONE OL

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınında Avrupa'da 2.dalga paniği başladı.

Dünya çapında 36 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 milyon 61 binden fazla insanın ölümüne sebep olan korona virüsü salgını yavaşlamak bir yana bazı bölgelerde artarak devam ediyor…
 
Dünya çapında korona virüsü vaka sayısı 36 milyonu geçerken sıralama değişmedi… En çok vakanın görüldüğü ülke yaklaşık 7.5 milyon vaka ile ABD olurken onu 6.7 milyon vaka ile Hindistan ve 5 milyon vaka ile Brezilya takip etti. Dünya çapında korona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyonu geçerken, ABD’de 211 binden fazla insan bu süreçte yaşamını yitirdi. Brezilya’da 148 binden fazla insan yaşamını yitirirken Hindistan’da da 105 binden fazla insanın öldüğü açıklandı.
 
VAKA SAYISI ALMANYA’DA ARTIYOR
 
Korona virüsü salgınına karşı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çok sıkı önlemler alarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha iyi atlatan Almanya’da vaka sayısı havaların soğumasıyla birlikte tırmanışa geçti…
 
Almanya’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Robert Koch Enstitüsü, son 24 saat içerisinde 4.058 insanda korona virüsü vakası tespit edildiğini duyurdu. Güncel verilere göre ülke genelindeki toplam vaka sayısı 310.144’e çıkarken bu sayı 9 Nisan’dan beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti. 9 Nisan’da Almanya’da günlük vaka 4.885 olarak açıklanmıştı.
 
Almanya’da son 24 saatte Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının da 16 olduğu belirtildi. Almanya’da korona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 9.578 olarak açıklandı.
 
Korona virüsü salgınıyla ilgili bir rekor da Bulgaristan’dan geldi… Bulgaristan’da son 24 saat içerisinde 437 korona virüsü vakası tespit edildiği açıklandı. Bu sayı korona virüsü salgınının ülkede ilk kez görüldüğü günden beri en yüksek sayı olduğu belirtildi.
 
Bulgaristan’daki toplam Covid-19 vaka sayısı 22.743 olarak açıklandı. Son dönemde vaka sayısının artış gösterdiği Bulgaristan’da Covid-19 yüzünden ölenlerin sayısının 873 olduğu belirtildi.
 
AVRUPA’DA KORKULAN OLUYOR
 
Son haftalarda korona virüsü vaka sayısının büyük bir ivmeyle arttığı Fransa’da yeni vaka sayısı en yüksek seviyeye çıktı. Fransız yetkililer son 24 saat içerisinde 18.746 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu sayı salgının başladığı günden beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.
 
Önceki gün 10.489 insanda korona virüsü tespit edildiği açıklandı. 7.500’den fazla hastanın hastanede Covid-19 için tedavi olduğu açıklandı. 29 Ağustos’ta 4.530 insanda korona virüsü tespit edildiği açıklanırken o dönemden beri yüzde 65’lik bir artış olduğu belirtildi.
 
Belçika’nın başkenti Brüksel’de korona virüsü salgınını yavaşlatmak için bütün bar ve cafeler yeni kısıtlamalar geldi… Brüksel’deki mekanların bir ay boyunca kapatılmasına karar verildiği duyuruldu.
 
Bu yılın başında Çin’den sonra korona virüsü salgınının en sert vurduğu ülkelerin başında gelen İtalya’da Nisan ayından beri ilk kez günlük vaka sayısı 3 binin üzerine çıktı. Yapılan açıklamada İtalya’da günlük korona virüsü vaka sayısı 1000 artarak 3.678’e çıktı. Bu sayı Nisan’ın ortasından beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.
 
Öte yandan İtalya’da son 24 saat içerisinde 31 insanın yaşamını yitirdiği belirtilirken, ülke genelindeki toplam ölüm sayısının 36.061 olduğu kaydedildi.

Kaynak: Sözcü

>