Sosyal mesafe yeniden analiz edildi! 'Hemen uzaklaş'

+Sosyal+mesafe+yeniden+analiz+edildi%21;+%E2%80%99Hemen+uzakla%C5%9F%E2%80%99
ABONE OL

1.5 ya da 15 metre... Mesafe fark etmiyor! Virüslü biriyle kalabalık bir ortamda veya kapalı bir alanda uzun süre bulunuyorsanız, maske de taksanız bulaşma riski aynı. Tek çözüm var; hemen oradan uzaklaşmak!

ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, iç mekanda COVID-19’a maruz kalma riskinin, mesafe ister 1.5, ister  15 metre olsun aynı boyutta olduğunu ortaya koydu. Araştırma, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 yönergelerini sorguladı ve ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Çalışma, kalabalık alanlarda maske takarken 15 metre dahi mesafe koyulsa havadaki patojenlere (hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde) karşı güvenli bir ortam olmadığını gösterdi. Araştırma sırasında hava filtrasyonu, varyantlar ve içeride harcanan zaman dahil olmak üzere iletimi etkileyebilecek çeşitli etkenler hesaplanarak bu sonuca ulaşıldığı belirtildi. 
 
Prof.. Martin Bazant CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Kapalı alanlarda 1.5 metre kuralının gerçekten pek bir faydası olmadığını savunuyoruz. Gerçekten fiziksel bir temeli yok; çünkü bir kişinin maske takarken soluduğu hava yükselme eğiliminde ve yükselen hava odanın başka bir yerine iner, böylece uzakta da olsanız virüse ortalama uzaklıktaki bir insandan daha fazla maruz kalabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Çalışma ayrıca; insanlar kapalı bir mekanda konuşurken, yemek yerken veya nefes alırken havada dolaşan damlacıkları da inceledi. Örneğin, COVID-19 olan bir kişi maske takıyorsa ve içeride şarkı söylüyorsa, odanın karşısında oturan başka bir kişi, enfekte kişiden 1.5 metre uzakta oturan birinden daha güvende değil. 
>