Panama’da Sağlık Bakanı görevden alındı

+Panama%E2%80%99da+Sa%C4%9Fl%C4%B1k+Bakan%C4%B1+g%C3%B6revden+al%C4%B1nd%C4%B1
ABONE OL

Panama Devlet Başkanı, koronavirüs pandemisinin ortasında başarısız bulunan sağlık bakanını görevden aldı. Başkan Nito Cortizo, sağlık bakanı dışında iki bakanlıkta daha değişime gitti.

Devlet Başkanı Cortizo önce Twitter hesabından, "Teşekkürler Rosario Turner. COVID-19'a karşı bu savaşta bize sorumluluk ve bağlılık konusunda rehberlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Luis Sucre'yi yeni Sağlık Bakanı olarak atadım.  Olağanüstü çalışmalarınıza devam edeceğinizden eminiz" dedi.
 
Daha sonra Sarı Oda olarak bilinen başkanlık sarayında yaptığı açıklamada, "Ülkemiz Dr.Rosario Turner'ın gerçekleştirdiği olağanüstü çalışmalara çok şey borçlu. Pandemi, yalnızca duruma göre her gün saflarımıza yeni katılan ekiplerin yenilenmesi ile karşılaşabilecek bir maraton" ifadelerini kullandı.
 
Cortizo ayrıca Rogelio Paredes’i, Inés Samudio’nun yerine Konut ve Arazi Yönetimi Bakanı olarak atadı. Ayrıca Maria Inés Castillo’yu da Markova Concepción yerine Sosyal Kalkınma Bakanlığı’na getirdi.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün Çarşamba günü yayınlanan son raporuna göre, Panama’da COVID-19’a bağlı olarak 521 kişi hayatını kaybetti. 26 bin 752 kişi ise teyit edilen hasta sayısı olarak açıklandı.
>