Mükemmel bilim cezalandırılmalı mı? Yeni varyant daha hızlı öldürüyor

Güney Afrika, yeni Omicron varyantının ilk görüldüğü ülke olduğu için yerden yere vuruldu! Güney Afrikalıların sadece %24'ü aşıya ulaşabiliyor.

+M%C3%BCkemmel+bilim+cezaland%C4%B1r%C4%B1lmal%C4%B1+m%C4%B1?+Yeni+varyant+daha+h%C4%B1zl%C4%B1+%C3%B6ld%C3%BCr%C3%BCyor
ABONE OL
Güney Afrika, Covid-19'un endişe verici yeni bir varyantı olan Omicron'u keşfettiği için alkışlanmak yerine cezalandırıldığından şikâyet etti. Güney Afrika Dışişleri Bakanlığı yeni varyant ile ilgili açıklama yaparken, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Güney Afrika ülkelerine seyahat yasakları getirmeye başladı. Şu ana kadar öğrendiğimiz bilgilere göre, Omicron'un daha yüksek bulaşma riski var, ayrıca eski hastaları da kolayca tekrar hasta edebiliyor.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) cuma günü yaptığı açıklamada, yeni varyantın "endişe verici" olarak değerlendirildiğini söyledi. Avrupa'da, ikisi İngiltere’de ve biri Belçika'da olmak üzere birçok vaka tespit edildi. Almanya ve Çek Cumhuriyeti'nde de birer vaka ortaya çıktı. Yeni varyant, Botsvana, Hong Kong ve İsrail'de de tespit edildi. Güney Afrika'dan Hollanda'ya gelen yüzlerce yolcu, yeni varyant için test ediliyor.
 
Hollandalı yetkililer, iki uçakta yer alan yaklaşık 61 kişinin Covid-19 için pozitif olduğunu ve daha fazla test yapılırken Amsterdam'ın Schiphol havaalanı yakınlarındaki bir otelde karantinaya alındıklarını söyledi. Hollanda şu anda vakalarda rekor bir artışla mücadele ediyor. Pazar akşamı orada genişletilmiş bir kısmi kilitlenme yürürlüğe giriyor. Güney Afrika dışişleri bakanlığı tarafından cumartesi günü yapılan açıklamada, seyahat yasakları şiddetle eleştirildi.
"Mükemmel bilim alkışlanmalı ve cezalandırılmamalı," dedi.
>