Çin'den alınan koronavirüs aşısında 'yaş' tartışması!

+%C3%87in%E2%80%99den+al%C4%B1nan+koronavir%C3%BCs+a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1nda+%E2%80%99ya%C5%9F%E2%80%99+tart%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1%21;
ABONE OL

Çin'den alınan koronavirüs aşısında yaş tartışması yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 60 yaş üstü vatandaşlar için aşıların bir risk teşkil etmediğini belirtmişti. Ancak, bazı bilim insanları daha temkinli yalşaıyor.

Çin'den alınan koronavirüs aşılarının uygulanması için geri sayım devam ediyor. Son testlerinin yapıldığı aşıların 15 Ocak'tan sonra yapılmaya başlanması beklenirken, aşıların kimlere uygulanacağı tartışma konusu oldu.
 
BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den alınan aşıların 60 yaş üstüne yapılmasına herhangi bir engelin olmadığını açıklamıştı. Bakan Koca yaptığı açıklamada "Faz–3 deneyleri 60 yaş üzeri kişilerde yürütülmediği için aşılamanın uygun olup olmayacağı ile ilgili yapılan değerlendirmede Faz–1 ve Faz -2’de 60 yaş üstü kişilerde güvenlik çalışması yapıldı. Yeni gelen verilerin değerlendirmesi ile bu grupta da kullanılmasının önünde bir engel olmadığı anlaşılmıştır" ifadelerini kullanmıştı.
 
UZMANLAR İKİYE BÖLÜNDÜ
 
Uzmanlar ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim aşının 60 yaş üstü vatandaşlar için bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtirken, bir diğer kesim ise daha temkinli yaklaşıyor.

Kaynak: Mynet

>