Çin aşısı hakkında kafa karıştıran açıklama!

+%C3%87in+a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1+hakk%C4%B1nda+kafa+kar%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1ran+a%C3%A7%C4%B1klama%21;
ABONE OL

Koronavirüs salgınına karşı Çin tarafından üretilen aşı hakkında kafa karıştıran bir açıklama yapıldı.

 
Çinli Sinovac Biotech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının, Brezilya'daki ileri aşama deney sonuçlarına göre  yüzde 78 etkili olduğu bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 24 Aralık'ta yaptığı açıklamada aşısının koruyuculuğunun yüzde 91.25 olduğunu söylemişti.
 
Açıklamayı araştırmaya yakın bir kaynak yaptı. Bu, aşının Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’da düzenleyici kurumdan onay almasına bir adım daha yaklaştırdı.
 
KOCA: YÜZDE 91.25 ETKİLİ
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 24 Aralık’ta yaptığı açıklamada Türkiye’nin 50 milyon doz almak için anlaştığı Sinovac’ın corona virüsü aşısının koruyuculuğunun yüzde 91.25 oranında olduğunu ve ilk aşamada yaklaşık 9 milyon kişiye yapılacağını söylemişti.
 
Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’da sırasıyla en fazla COVID-19 vakasına sahip olan Brezilya ve Endonezya, bu ay CoronaVac aşısını kullanmaya hazırlanıyor.
 
NORMAL BUZDOLABINDA SAKLANABİLİYOR
 
CoronaVac’ın etkinlik oranı, Moderna Inc veya Pfizer Inc ve ortağı BioNTech SE’nin yüzde 90’dan fazla etkili aşılarından daha düşük olsa da, taşınması daha kolay ve normal buzdolabı sıcaklıklarında saklanabilir.
 
Sinovac’ın Türkiye, Şili, Singapur, Ukrayna ve Tayland ile de tedarik anlaşmaları bulunuyor.

Kaynak: Sözcü

>