B12 eksikliği alarm veriyor!

Sinir sistemi ile beden sağlığının korunması açısından önemli bir yere sahip olan B12 vitamini, vücutta eksik olduğunda ve önlem alınmadığında ciddi sağlık sorunları oluşabiliyor...

+B12+eksikli%C4%9Fi+alarm+veriyor%21;
ABONE OL

Yorgunluk, unutkanlık ve depresyonun nedenleri arasında olan B12 vitaminin eksikliğinin dışarıdan destek tedavisinin sağlanması gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç, B12 vitamini eksikliğinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Dr. İngeç, “Enerji üretimi, vücutta DNA sentezi, kırmızı kan hücresi yapımı, sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için son derece önemli olan B12 vitamini, sinir dokusunun sağlığı için de gerekli olan bir vitamindir. İçeriğinde protein olan hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan B12 vitamini, midede sindirim sırasında mide asidinin etkisiyle proteinden ayrıldıktan sonra bağırsaktan kan dolaşımına geçmektedir.

Tavuk, kırmızı et, balık, karaciğer, yumurta, süt, peynir ve yoğurt ile bazı sebze ve meyveler, suda çözünebilen özellikteki B12 vitamini bakımından zengindir” dedi. B12’nin vücutta eksik olduğu kan sayımıyla belirlendiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç sözlerini şöyle sürdürdü: “İleri yaşta ortaya çıkma riski yüksek olduğu için 50 yaşından sonra düzenli kan testleri ile B12 seviyeleri takip edilmelidir. B12 vitamini, diğer B vitaminlerinin aksine vücutta üretilememekte ve dışardan takviye olarak alınabilmektedir. B12 vitamininin damar yoluyla vücuda verilmesi, ağızdan alınan tabletlere göre daha etkilidir. Bazı durumlarda, dışarıdan B12 vitamini destek tedavilerinin yan etkileri de ortaya çıkabilir. Enjeksiyon bölgesinde kaşıntı ve kızarıklık, ishal, vücutta şişme hissi ve ağrı hafif yan etkilerdir. Düzensiz kalp atımı, ayaklarda şişme ve kas krampları ise enjeksiyonun ağır yan etkileri arasında yer alır ve vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmayı gerektirir.”

B12 eksikliğinin vücuttaki bazı belirtileri

B12 eksikliğinin görüldüğü risk grupları 

Vejetaryen ya da vegan tipi beslenme alışkanlığına sahip kişiler 

Çölyak hastaları 

Alkol ve uyuşturucu bağımlıları 

Yetersiz ve beslenen çocuklar 

Gebelik sürecinde olan anne adayları

İleri derece diyabet hastaları 

65 yaş üzerindeki kişiler...

B12 eksikliğinin vücuttaki bazı belirtileri

Baş dönmesi ve kuvvet kaybı 

Çarpıntı ve nefes darlığı 

İştah kaybı, ishal veya kabızlık 

Aft olarak bilinen ağız içindeki yaralar, dilde kızarıklık ve çok sık kanayan diş etleri

İleri yaşta adresleri ve bazı basit olguları hatırlayamama, zihinsel yorgunluk, kaygı bozukluğu gibi belirtilerin nedeni B12 eksikliği olabilmektedir.

>