“Aşıyı birkaç saatte dağıtmaya hazırız…”

+“A%C5%9F%C4%B1y%C4%B1+birka%C3%A7+saatte+da%C4%9F%C4%B1tmaya+haz%C4%B1r%C4%B1z…”
ABONE OL

Pfizer, onaylanır onaylanmaz COVID-19'a karşı aşısını göndermeye hazır.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in CEO'su Albert Bourla, Sky News’e verdiği demeçte,  resmi izni alır almaz koronavirüse karşı aşılarını "birkaç saat içinde" dağıtmaya hazır olduğunu söyledi.

Bourla'ya göre şirket, dünya çapındaki düzenleyicilerden onay almaya "çok yakında" başlayacak. Ürettiği aşının ilk 20 milyon dozunu göndermeye hazır. İşadamı, "Bize yeşil ışık yaktıklarında, hedefimiz birkaç saat içinde sevkiyatlara başlamaktır" dedi.

Pfizer, testin üçüncü aşamasını tamamlamış olan yıl sonuna kadar 50 milyon doz aşının hazır olacağını ve 2021'de 1,3 milyar doz daha üretileceğini tahmin ediyor.

Bourla, "2021'in ikinci yarısının çoğumuz için tamamen farklı bir deneyim olacağını düşünüyorum" dedi.

Televizyon ağı NBC, ABD ilaç devi Pfizer'in kısa bir süre sonra koronavirüs aşısını onay için ABD'deki düzenleyicilere sunacağını bildirdi.

Pfizer ayrıca daha sonra laboratuvarla işbirliği içinde geliştirdiği COVID-19 aşısı için acil kullanım izni için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunacağını duyurdu.

Pfizer’dan yapılan açıklamada, “Pfizer Inc. ve BioNTech SE, bugün aşı adayları BNT162b2'nin SARS-CoV-2'ye karşı acil kullanım izni için FDA'ya başvuruda bulunacaklarını duyurdular. ABD'de risk Aralık 2020'nin ortasından sonuna kadar" denildi

Pfizer ve BioNTech'in COVID-19 ilacının klinik denemelerinin son analizi, etkinliğinin% 95 olduğunu gösterdi.

Kaynak: ABC GÜNDEM

>