SON DAKİKA
Hava Durumu

Timur Selçuk'u kaybettik

Türkiye bugün yetiştirdiği büyük sanatçılardan birini kaybetti. Müziği zamanın ötesine taşıyan adam Timur Selçuk öldü. Arkasında İspanyol Meyhanesi ve hala çözülememiş bir Ekonomi Bilmecesi bırakarak...

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2020 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2020 16:27
https://www.abcgundem.com
Timur Selçuk'u kaybettik

Türkiye bugün büyük bir müzik adamı Timur Selçuk'u (74) kaybetti. Müziğinde sanatsal kaliteyi popüler olmanın önüne koyan, zamanının hep ötesinde işler yapan ve müzikteki tarzını anlamayanlar için, “Bir süre sonra benim ne yaptığım netleşecek inşallah o netleştiği zaman ben hala hayatta olurum” diyen büyük usta kurduğu sanat merkezi ile pek çok gencin de yetişmesine ön ayak oldu.

II. Dünya Savaşı'ının hemen sonrasında 1946 yılının İstanbul'un'da doğan Timur Selçuk'un yapacağı meslek büyük ihtimalle anne karnından çıktığı an belliydi. Zira babası bir Türk Sanat Müziği efsanesi olan Münir Nurettin Selçuk'tu.

 

Genç Timur, piyanosunun başında./Fotoğraf: Timur Selçuk Resmi Site

 

Galatasaray Lisesi'ne başlayan eş zamanlı olarak da daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı olarak anılacak Belediye Konservatuarı'nda okuyan genç Timur Selçuk bu okulda solfej, armoni ve piyano dersleri aldı.

 

Baba, Münir Nurettin Selçuk/Fotoğraf: Timur Selçuk Resmi Site

 

Ardından 18 yaşında ‘ışıklar şehri' Paris'in yolunu tutarak “Ecole Normale de Musique de Paris” müzik okuluna girdi. Bu okulda piano, orkestra şefliği, ve bestecilik alanında kendini geliştirme imkanı buldu.

19 yaşından başlayarak Ümit Yaşar, Faruk Nafiz, gibi şairlerin eserlerini besteledi. İlk plağını 1967 yılında doldurdu.

Ardından Türkiye'de Orhan Veli, Nazım Hikmet, Attila İlhan'ın şiirlerinden bestelediği şarkılarını pianosu eşliğinde seslendirerek dizi konserler başlattı.

1977'de “İstanbul Oda Orkestrasını” kurdu. Bu toplulukla, tümüyle özgün kendi bestelerinin yanı sıra, geleneksel müziklerimizden seçilmiş örneklerin çok sesli yorumlarını gerçekleştirdi.

1977'de “Çağdaş Müzik Merkezi” adıyla kendi müzik eğitimi merkezinde öğrenci yetiştirmeye başladı.

Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Polonya, Bulgaristan, İspanya gibi ülkelerde orkestra şefi ve ses sanatçısı olarak verdiği konserler büyük ilgi gördü.

‘HERKESTEN ÖNCE NE YAPTIĞIMI BEN BİLİYORUM’

Selçuk'un 1992 yılında BBC'ye verdiği bir röportaj sanata bakış açısını son derece net anlatıyor. Sanat hayatında ilkelerinden taviz vermediğini daha çok plak veya kaset satışı yapmak yerine sanatta doğru bildiğini yapmaktan çekinmediğini vurgulayan Selçuk, “Benim Türkiye'de çalışmalarım halkın biraz fazlaca ilerisinde oldu. Çok sesli müziğe yatkın olanlar kavrayabildi. İlk çıkan plaklarım ilk çıkan bir sanatçıya gösterilen ilgiden ötürü daha fazla sattı. Bugünkü grafiğimizde bu satış rakamları diğer sanatçıların yanında küçük kalıyor. Hafif müzik sınırları içine kitlenmiş bir besteci değilim. Ben hızlı koşan biriyim. Çıtayı yükseğe koyarım. Yaptıklarımı yaptığım an halk anlasın diye bir endişem yok” ifadelerini kullanıyor.

Yurt dışında verdiği konserlerde kendisini ve müziğini kavrayan bir kitle ile buluştuğunu anlatan Selçuk, “Yurt dışındaki konserlerimizde müzikten anlayanların yaklaşımı olumlu oluyor. Ben bunun böyle olacağını biliyorum. Herkesten önce ne yaptığımı ben biliyorum” diyerek müziğine olan güvenini vurguluyor ve daha sonra şu vurucu cümleyi söylüyor: Bir süre sonra benim ne yaptığım netleşecek inşallah o netleştiği zaman ben hala hayatta olurum.

Türkiye'de çok satan eserler ile sanat yönü ağırlıklı olan eserlerin belli bir denge içinde olmadığını anlatan usta müzisyen, “Batıda genelde çok satan parçalarda o ülkede kaliteli eserlerin ve sanatçıların kendi içinde bir dengesi vardır. Tüketime yönelik müzik eserleri ve sanatsal eserler belli bir dengededir. Türkiye'de bu denge henüz oturmuş değil. Burada görev çok satan arkadaşlarımızın bu konuyu doğru irdelemeleri ve bu satışların arkasına sığınmamaları çünkü bunun denge bozukluğu yoz müziklere doğru dönebilir.

Selçuk eserlerinde belli bir sanat seviyesini tutturmayı ne kadar önemsediyse toplumsal sorunlara değinmekten de bir o kadar geri durmadı. Türkiye'nin ekonomik kriz yıllarında bestelediği (1980) Ekonomi Bilmecesi isimli eser belki de bugün hala güncelliğini koruyor.

Ekonomi Bilmecesi şarkı sözleri:

Ekonomi tıkırında
Kriz var bunalım var
Ekonomi tıkırında

İşveren zor durumda
İsçiyi bağrına basar
Reva mı bu efendim
Bunalım bundan doğar

Demek ki ne yapmalı
Paradan at bir sıfır
Artsın öyle fiyatlar
İsçi fazla at gitsin

İşsizlik pahalılık
Konjonktür enflasyon
Milletçe fedakarlık
Kriz bunalım derken
Bilançoya bir baktık:
Bu yıl iki misli kar
Hayret su işe bak sen
Nerden geldi bu karlar
Kime gitti bu karlar

Aman kimse sormasın
Kim kazandı bu işten
Aman kimse duymasın…

 

Timur Selçuk’un ölümü sanat camiasını yasa boğdu

 

Müzisyen Münir Nurettin Selçuk'un piyanist ve besteci oğlu Timur Selçuk, 74 yaşında hayata veda etti. Usta sanatçının ölümünün ardından birçok ünlü isim sosyal medya hesaplarından üzüntüsünü ortaya koydu. İşte Timur Selçuk'un ardından veda mesajları...

52 yıllık sanat hayatına birçok değerli eser ve unutulmaz başarılar sığdıran müzisyen Timur Selçuk 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Vefat haberinin ardından Twitter’da Türkiye listesinde 1. olan Selçuk’a taziye paylaşımı yağdı.İşte ünlü isimlerin paylaşımı…

Zülfü Livaneli: “Timur da gitti… Yapraksız kalıyor sanat ağacı yavaş yavaş. Nur içinde yatsın.”

Nilüfer: “İlk genç kızlığımın idol sanatçısı, şarkılarına, sesine, sesinin tınısına hayran olduğum… Ne şanslıyım ki onu tanıma ve şarkılarını söyleme şansına kavuştum. Yeri dolmaz, eşsiz sanatçımız büyük usta Timur Selçuk’u kaybettik. Ruhu şad olsun.”

Haldun Dormen: “Her zaman saygı ve sevgiyle andığım üstat Münir Nurettin Selçuk’un oğlu Timur Selçuk’un vefatı bizleri çok üzdü. Yakın dostum olan ablası Meral Selçuk’a ve bütün aileye sabırlar diliyorum.”

Mahsun Kırmızıgül: “Çok değerli usta müzisyen Timur Selçuk, vefat etmiş. Çok üzüldüm. Ülkemiz çok değerli bir müzik adamını kaybetti. Ailesine ve sevenlerine sabırlar dilerim.”

Bülent Ersoy: “Hocaların hocası, rahmetli büyu¨k Mu¨nir Nurettin Selc¸uk hocam, bugu¨n ogˆlunuz piyanist, besteka^r, c¸ok sesli mu¨zigˆin ustası, sevgili arkadas¸ım Timur Selc¸uk’la kavus¸tugˆunuz gu¨ndu¨r. ‘Evlatlar ebeveynlerinin ayak izleridir.’ Nurlarla uyuyun.”

Zafer Algöz: “Güzel şarkıların bestecisi Timur Selçuk hocamızı kaybettik. Başımız sağ olsun.”

Orhan Aydın: “Ben 50 yıllık bir dostumu ağabeyimi yitirdim. Onlarca tiyatro oyunu şarkısını, insanlık asla unutulamayacak çok önemli bir değerini kaybetti. Timur Selçuk seni asla unutmayacağım canımın canı… Asla.”

Gökhan Özoğuz: “Bu demde bir Timur Selçuk geçti. Aşk ile…”

Mesut Yar: “İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne onun piyano tuşları eşliğinde girmiştim. Onun caddeden sokaklara doğru yükselen sesini asla unutmayacağım. Nur içinde yat Timur hocam, Münir Nurettin Bey’e selamımızı ilet;, bir tatlı huzurda buluşursunuz dilerim.”

Şehrazat: “Maalesef Timur Selçuk üstadımızı kaybetmişiz. Ülkemin, Türk müziğinin gelmiş geçmiş en donanımlı, vatanperver, entelektüel, kendine has kişiliği olan dev bir müzik adamıydı. Allah rahmet eylesin. Ailesinin, hepimizin başı sağ olsun.”

Işıl Yücesoy: “Muhteşem bestelere imza atmış bir müzik adamı, sevgili Timur Selçuk aramızdan ayrıldı. Hepimizin başı sağ olsun.”

Berna Laçin: “Söylenecek söz bulamadım… Yeri dolmayacak kayıplara bir yenisi eklendi… Ruhu şâd olsun…”

Betül Demir: “Çok erken çok… Timur Selçuk bıraktığın eserler sonsuza kadar hazinedir… Huzurla uyu”

Hayko Cepkin: “Sevgili hocam gitmenize üzülsem de hak vermeden de edemiyorum. Öğrenciniz olmak, müziğinize tanık olmak ve her daim isminizi anmaktan gurur duyuyorum. Kıymetinizi bilene verdiğiniz emekleriniz için sonsuz teşekkürler.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.