Sevgililer Günü'nde ne oldu, neden kutlanır? Sevgililer Günü ilk ne zaman, hangi ülkede kutlandı?

Sevgililer+G%C3%BCn%C3%BC%E2%80%99nde+ne+oldu,+neden+kutlan%C4%B1r?+Sevgililer+G%C3%BCn%C3%BC+ilk+ne+zaman,+hangi+%C3%BClkede+kutland%C4%B1?
ABONE OL

Sevgililer Günü, 2021 yılında 14 Şubat Pazar günü kutlanacak. Tüm dünyada kutlanan Sevgililer Günü'nün çıkış noktası ile ilgili merak edilenler haberimizde yer alıyor.

Sevgililer Günü, 14 Şubat tarihlerinde kutlanıyor. Tarihteki ilk Sevgililer Günü'nün kutlanması ile ilgili merak edilenler haberimizde yer alıyor.
 
Sevgililer Günü Neden Kutlanır?
 
1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi'ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir:
 
Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.
 
1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.
 
Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.
 
Hıristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir.
 
Asker toplamak istedi
 
Roma İmparatoru İkinci Claudius evli erkeklerin kötü askerler olduğuna inandığı için evlenmeyi yasaklıyor.
 
Valentine ise evlenmenin Tanrı'nın insan için planladığı olaylardan biri ve ayrıca dünyanın amacı olduğuna inandığı için gizli şekilde insanları evlendirmeye devam ediyor.
 
Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'ı hapse atıyor ve ölüme mahkum ediyor.
 
Hapiste Valentine gardiyanın kızına aşık oluyor ve 14 Şubat'ta idama götürülürken "Senin Valentine'ın" imzalı bir aşk mektubu gönderiyor.
 
Günümüzde Sevgililer Günü'nde insanların birbirine kart göndermesinin kökeni de buradan geliyor.
 
Sevgililer Günü Neden 14 Şubat Tarihinde Kutlanır?
 
14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.
 
Sevgililer Gününde neler alınır? 14 Şubat hediyeleri
 
Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.
 
Özellikle batı medeniyetlerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle "Sevgilim olur musun?" yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.
 
Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir.
 
Sevgililer Gününü çiftler genellikle baş başa geçirirler. Baş başa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.
 
Çiftler, Sevgililer Günü'nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.
 
Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.
 
Sevgililer Günü hangi ülkelerde kutlanmıyor?
 
Suudi Arabistan'da resmi olarak da sevgililer günü kutlamasında kullanılan ürünlerin satışı yasaklanmıştır. Özbekistan, Türkmenistan, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan Sevgililer Gününü kutlamayan ülkelerdir.
>