Saltık son yolculuğuna uğurlanıyor

Salt%C4%B1k+son+yolculu%C4%9Funa+u%C4%9Furlan%C4%B1yor
ABONE OL

Yaklaşık 30 yıldır müzik piyasasında önemli çalışmalara imza atan Hasan Saltık, Bodrum’da geçirdiği kalp krizi sonucu 57 yaşında hayatını kaybetmişti. Usta sanatçı, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

Kaynak: Milliyet

1 / 8

Türkiye'deki müzikal zenginliği dünyaya tanıtan, Kalan Müzik’in sahibi ve kurucusu, müzik yapımcısı Hasan Saltık, önceki gün kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

2 / 8

Hürriyet'in haberine göre; Hasan Saltık'a veda etmek için çok sayıda ünlü isim, Kartal Cemevi'ne geldi. Saltık, burada düzenlenen törenin ardından Küçükyalı Mezarlığı'na defnedilecek.

3 / 8

Cenaze törenine katılanlar arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şarkıcılar Volkan Konak, Ali Rıza Binboğa ile oyuncular Olgun Şimşek, Şevval Sam ve Kenan İmirzalıoğlu gibi ünlü isimler var.

4 / 8

Kenan İmirzalıoğlu ile Olgun Şimşek, cenaze töreninde yan yana saf tuttular.

5 / 8

"PROJELERE TİCARİ OLARAK BAKMADIK"

Vefatından kısa bir süre önce Anadolu Ajansı ile bir söyleşi gerçekleştiren Saltık, "Projelere hiç ticari olarak bakmadık. Her zaman kazandığımız paranın şirket ve kurumsal olarak bir bölümünü, 'Şu projeye, bu projeye gitsin' diye harcadık, bir getirisinin olduğunu düşünmeden" ifadelerini kullanmıştı.

6 / 8

HASAN SALTIK KİMDİR?

Klasik Türk müziği ile Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derleyerek, müzikseverlerle buluşturan Saltık, 1964 yılında Tunceli'de dünyaya geldi.

7 / 8

İlköğrenimini Tunceli'de, ortaöğrenimini ise İstanbul'da tamamlayan Saltık, İstanbul Devlet Konservatuvarında başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesine devam etti.

8 / 8

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk'un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992'de Kalan Müzik'i kuran Hasan Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri 'Kalan Müzik' etiketi altında yayınladı.

>