Zelenski: Rusya iki bölgede referandum düzenleyecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın Herson ve Zaporijya bölgelerinde bağımsızlık referandumu düzenlemeyi planladığını öne sürdü. Ukraynalı kaynaklar da Rusya'nın seçim pusulalarını bastırıp halka broşür dağıtmaya başladığını iddia etti.

Zelenski:+Rusya+iki+b%C3%B6lgede+referandum+d%C3%BCzenleyecek
ABONE OL

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yayınladığı bir video mesajında, Rusya'nın işgal ettiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde bağımsızlık referandumu düzenlemeyi planladığını duyurdu.

ZELENSKİ BÖLGE HALKINI UYARDI

Rus askerlerinin; pasaport verileri dahil bölge halkı hakkında bilgi topladığını ve nüfus sayımı kisvesi altında anket doldurmalarını istediğini iddia eden Zelenski, "Hepiniz dikkatli olmalısınız. Topraklarımızda bir referandum hazırlığı yapıyorlar" dedi.

OY PUSULALARI VE PROPAGANDA BROŞÜRLERİ HAZIR İDDİASI

Ukraynalı yetkililer de Rusların propaganda amaçlı broşürler dağıtmaya başladığını hatta referandum için pusulaları bile hazırladığını iddia etti.

Zelenski'nin iddialarına; şu ana kadar Rus makamlarından herhangi bir yalanlama gelmedi.

Söz konusu bölgelerin (Herson ve Zaporijya) kontrolünü elinde bulunduran Rus güçleri, Donbass bölgesi (Donetsk ve Luhansk) ile Kırım kara bağlantısını Mariupol'ü ele geçirerek sağlamıştı.