Yunanistan'dan Erdoğan'ın Kıbrıs ziyaretine ilişkin açıklama

Yunanista Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 Temmuz'daki Kuzey Kıbrıs ziyaretine ilişkin olarak 'dönüm noktası' ifadesini kullandı. Dendias, bölgedeki gerilimin Türkiye'nin tutumuna bağlı olduğunu belirterek, 'Daha az gerilimle karşı karşıya olsak da Türkiye'nin tutum ve davranışlarında değişiklik görmüyoruz' dedi.

Yunanistan%E2%80%99dan+Erdo%C4%9Fan%E2%80%99%C4%B1n+K%C4%B1br%C4%B1s+ziyaretine+ili%C5%9Fkin+a%C3%A7%C4%B1klama
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs'a ziyaret gerçekleştircek. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyaretiyle ilgili "Türkiye’nin uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına uyup uymadığını göreceğimiz dönüm noktası bir tarih var. Bu tarih de 20 Temmuz. Ne olacak? Göreceğiz" dedi.
 
Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin aktardığına göre Dendias, Türkiye’nin 1974’de Kıbrıs’daki Barış Harekâtı’nın 'saldırı', adadaki Türk askerlerinin ise 'işgal kuvvetleri' olduğunu söyledi.
 
The National Herald'ın da aktardığına göre,  Dendias, bölgedeki gerilimin Türkiye'nin tutumuna bağlı olduğunu belirterek, "Daha az gerilimle karşı karşıya olsak da üzülerek ifade etmeliyim ki Türkiye'nin tutum ve davranışlarında değişiklik olduğuna dair bir somut kanıt göremiyoruz." dedi. 
>