Yunanistan, İngiltere'nin 'çaldıklarını' geri istedi!

Yunan başbakanı çalıntı olduğunu belirttiği, Elgin Mermerleri karşılığında İngiltere'ye servet sundu! Yunanistan başbakanı, Elgin Mermerlerini ülkesine geri almak amacıyla British Museum'a ülkesinin tarihi eser hazinesinin bir kısmını ödünç vermeyi teklif etti.

Yunanistan,+%C4%B0ngiltere%E2%80%99nin+%E2%80%99%C3%A7ald%C4%B1klar%C4%B1n%C4%B1%E2%80%99+geri+istedi%21;
ABONE OL
Kyriakos Mitsotakis, 2500 yıllık heykellerin Atina'dan 'çalındığını' ve 'Akropolis Müzesi'ne ait olduğunu' söyledi.
 
Daily Telegraph'a şunları söyledi: 'Pozisyonumuz çok açık. 19. yüzyılda çalınan mermerler Akropolis Müzesi'ne aittir ve bu konuyu ciddi bir şekilde tartışmamız gerekiyor.
 
"Hükümet tarafından taşınmaya istekli olsaydık, ülkeyi hiç terk etmeyen kültürel hazineleri yurtdışına ödünç vermemiz açısından British Museum ile bir anlaşma bulabiliriz."
 
200 yılı aşkın bir süre önce Akropolis'ten çıkarılan mermerler uzun süredir tartışılıyor.
 
Bir zamanlar antik Yunan Parthenon tapınağında ve Akropolis'teki diğer binalardaydılar, ancak yaklaşık yarısı 19. yüzyılın başlarında Elgin Kontu Thomas Bruce için çalışan personel tarafından İngiltere'ye getirildi.
 
Lord Elgin, 1458-1820'lerden Yunanistan'ı işgal eden 1799-1803 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun İngiliz büyükelçisiydi.
 
British Museum, Lord Elgin'in Osmanlı liderleriyle bir anlaşma yaptıktan sonra mermerleri yasal olarak aldığını söylüyor. Ancak Yunanistan aynı fikirde değil.
 
>