Yaren dede çakma çıktı

Halkın yıllardır ‘Yaren Dede’ diye ziyaret edip adaklar adadığı türbe çakma çıktı! Sütunun mezar taşı değil tarihi tapınağın köşe taşı olduğu anlaşıldı; mezar sanılan alan ise boş çıktı.

Yaren+dede+%C3%A7akma+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1
ABONE OL
KAZI YAPILINCA ANLAŞILDI
 
KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi tarafından Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında agoranın (halka ait geniş açık alan) giriş kapısı ve mermer zemini bulundu. Çalışmalarda bir gerçek daha ortaya çıktı ki, “Fena ketenpereye gelmişiz” dedirtti. Uzun yıllardır çevre halkının ve dışarıdan gelen vatandaşların ‘Yaren Dede’ diye bilerek adaklar adadığı yerin kabir olmadığı anlaşıldı.
 
ÇOCUK İSTEYEN GELİYORDU
 
MEZAR taşı olduğu sanılan taş, agoradaki tapınağın köşe sütunundan başka bir şey değildi! Arkeolog Fikret Aksoy, “Kazıda ceset, iskelet, kabire dair hiçbir ibare yok. Vatandaşların bazıları kazıyı ziyarete geldi. Yaren Dede’nin türbesi sandıkları yer başka bir şey çıkınca çok şaşırdılar” açıklamasını yaptı. Çakma yatır, özellikle çocukları olmayan kadınların sıkça ziyaret ettiği, dualar edip adaklar adadığı bir yerdi.
 
KİM UYDURMUŞ BELLİ DEĞİL
 
UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’nin etrafı yerleşim alanı. Çevre halkı, Yaren Dede’nin aslında hiç yaşamadığını, türbe olarak dua ettikleri alanın ise tapınak giriş olduğunu öğrendiğinde hayal kırıklığı yaşadı.
 
>