Yapay zeka öldürüyordu

Amazon’un sesli asistanı Alexa, 10 yaşındaki bir kız çocuğundan yarı takılı bir fişin uçlarına bozuk para ile dokunmasını istedi. Küçük kızın neredeyse ölümüne sebep olacak olayın ardından firma, sesli asistanını güncelleyerek hatayı giderdi.

Yapay+zeka+%C3%B6ld%C3%BCr%C3%BCyordu
ABONE OL
ENDİŞE VEREN HADİSE
 
YAPAY zekalarla ilgili komplo teorilerini sık sık duyduğumuz şu dönemde endişe verici bir hadise yaşandı... Ciddi bir yaralanmaya sebep olabilecek olay kız çocuğunun yapay zekanın son örneklerinden Amazon’un sesli asistanı Alexa’ya bir challenge sormasıyla başladı. Akıllı asistan çocuğa bir telefon şarjını duvardaki prize yarım takıp dışarıda kalan kısmına bozuk parayla dokunmasını söyledi. Anne bağırarak kızını durdurdu ve yaşanabilecek ölümcül bir kazanın önüne geçilmiş oldu. Anne Kristin Livdahl, yaşananları Twitter’da şöyle anlattı:
 
İNTERNETTEN BULDU
 
“DAHA önce YouTube’da bir beden eğitimi öğretmeninden, ayağınızdaki bir ayakkabıyla uzanmak ve yuvarlanmak gibi bazı fiziksel meydan okumalar izleyip, bunları yapıyorduk. Dışarıda hava kötüydü. Kızım sadece bir tane daha yapmak istedi. O sırada Amazon Echo asistanı, internette bulduğu bir meydan okumayı önerdi ve ‘Bir telefon şarj cihazını prizin yarısına kadar takın, ardından açıktaki uçlara bozuk para ile dokunun’ dedi. Kızımı uyararak durdurdum.” Anne ayrıca kızının böyle bir şey yapmayacak kadar akıllı olduğunu da söyledi.
 
GÜNCELLEME YAPILDI
 
Amazon, gelecekte böyle bir aktivite önermesini önleyecek şekilde Alexa’yı güncellediklerini duyurdu. Yapılan açıklamada, “Müşteri güveni yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor ve Alexa; müşterilere doğru, alakalı ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlandı” denildi.
 
>