SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yanığa ne iyi gelir! Evde yanık tedavisi nasıl yapılır?

Yanık kazaları herkesin başına gelebilir. Bazen çok acı verici olan bu yanık kazaları sonucu, çok yanlış uygulamalar yapılabiliyor. Peki kaynar su, kızgın yağ veya sıcak bir yere temas gibi yanık vakalarında ne yapılmalı, ilk yardım nasıl uygulanmalı? İşte haberimizde…
Haber Giriş Tarihi: 15.07.2022 17:02
abcgundem.com

Yanık, görünmez kazaların başında geliyor. En güvenli sandığımız ev ortamı bile, belki de yanık kazalarının en çok yaşandığı yer. Özellikle kaynar su, kaynar çay, kızgın yağ, ütü, soba gibi çeşitli nedenlerle yanıklar birçok kişinin başına gelebiliyor. Bu gibi durumlarda maalesef birçok kişi kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek yanlış uygulamalar yapıyor. Peki yanık durumunda ne yapmalısınız?

Yanığın tedavisi, derecesine göre değişiyor.

BİRİNCİ DERECE YANIKLAR

Birinci derece yanıklar en az cilt hasarına neden olan yanıklardır. Derinin en dış tabakasını etkilediği için bu yanıklara "yüzeysel yanıklar" adı da verilir.

BELİRTİLERİ:

Kızarma,

Küçük iltihaplanmalar veya şişme,

Ağrı,

Yanık iyileştikçe oluşan kuru ve soyulan bir cilt.

TEDAVİ YÖNTEMİ:

Yanığı beş dakika veya daha uzun bir süre soğuk suya tutmak,

Cildi yatıştırmak için aloe vera jeli veya kremi kullanmak,

Yanık merhemi sürerek acıyı ve yanığı hafifletmek.

İKİNCİ DERECE YANIKLAR

İkinci derece yanıklar çok daha ciddidir çünkü hasar cildin yalnızca üst tabakasında oluşmaz. Enfeksiyonu önlemek için bu bölgeyi temiz tutmak ve uygun bir şekilde bandajlamak oldukça önemlidir. İkinci dereceden yanıkların bazılarının iyileşmesi üç haftadan uzun sürebilir. Ancak büyük çoğunluğu iki ila üç hafta içinde iz bırakmadan iyileşir.

BELİRTİLERİ

Cildin kabarmasına ve aşırı kızarmasına neden olur,

Ağrı yapar,

Oluşan kabarcıklar açılmaya başlar,

Yaralar enfeksiyona meyillidir.

TEDAVİSİ

Cildin yanık kısmını soğuk suyun altında 15 dakika veya daha uzun bir süre tutmalısınız,

Yanıklar için reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz,

Yanık merhemlerine başvurabilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ DERECE YANIKLAR

Üçüncü derece yanıklar en şiddetli yanık türlerinden biridir. En fazla hasara neden olur ve derinin her katmanına yayılır. Üçüncü derece yanıklarda şu semptomlar görünebilir:

BELİRTİLERİ

Mumlu ve beyaz bir renk

Koyu kahverengi renk

Kösele görünümlü bir cilt dokusu

Kabarcıklar

Üçüncü dereceden yanıklar için belirlenmiş bir iyileşme çizelgesi yoktur. Yanığın durumuna ve uygulanan tedaviye göre iyileşmede farklılıklar gözlenebilir. Üstelik üçüncü dereceden yanıklar ameliyat veya tıbbi müdahale olmadan yara izi bırakmadan iyileşemez. Üçüncü derece bir yanığı asla kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın. Böyle bir durumda hemen acil servisleri arayarak yardım isteyin. Tıbbi yardımın gelmesini beklerken yanık bölgeye hiçbir giysinin, pamuğun veya bez parçasının yapışmadığından emin olun. Birinci ve ikinci derece yanıklar ile karşılaştırıldığında üçüncü derece yanıklar enfeksiyon, kan kaybı ve şok gibi komplikasyonlar açısından en fazla riski taşıyan gruptur. Ancak tüm yanık türlerinin enfeksiyon riski taşıdığını unutmamakta fayda var. Doktorunuza 3. ve 4. derece yanıklar için mutlaka başvurmalısınız.

YANIĞA NE İYİ GELİR?

Yanan bölgeyi mutlaka soğutun. Yanığı en kısa sürede soğuk musluk suyunun altına tutun ancak yanıklarda kesinlikle buz kullanmayın. Günde iki ila üç kez yanık bölgeyi rahatlatacak aloe vera jeli veya vazelin sürebilirsiniz. Ciltte kabarcıklar oluşursa bu bölgeyi yapışmaz ve steril bir bandajla kapatabilirsiniz. Yanıklar için reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Yanan bölgeyi uzun bir süre güneşten koruyun. Bunun için yanık bölgeyi kapatacak kıyafetler veya güneş koruyucu kıyafetler tercih edebilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR?

Güneş yanığını en kısa süre içinde soğuk suyun altına tutmalısınız.

Güneş yanığına güneş sonrası ferahlatıcı kremlerden uygulayabilirsiniz.

Yanık merhemlerinden, aloe vera jellerinden ve vazelinlerden faydalanabilirsiniz.

YANIK TEDAVİSİNDE UZAK DURULMASI GEREKENLER

Yanan bölgeyi tedavi ederken buz kullanmaktan kaçınmalısınız. Yanan bölgeye hiçbir koşulda buz tutmamalı, yalnızca soğuk su tutmalısınız. Yanan bölgeyi cilde yapışacak ve cildin nefes almasını engelleyecek bandajlar ile kapatmamalısınız. İkinci ve özellikle üçüncü derece gibi ciddi yanıkları evde kendi kendinize tedavi etmek yerine ilk olarak sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar