Vaka sayıları azalan illerde restoran ve kafeler açılacak

Vaka+say%C4%B1lar%C4%B1+azalan+illerde+restoran+ve+kafeler+a%C3%A7%C4%B1lacak
ABONE OL

Koronavirüs pandemisinde yerinde karar dönemine geçilirken, vaka sayılarının azaldığı yerlerde işletmelerin açılması da öne çekilecek.

Koronavirüs vakalarının yeniden tırmanışa geçmesiyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar zor durumda.
 
Yaklaşık 4 aydır iş yapamayan esnaf, belli kurallar çerçevesinde ekmek kapılarının açılmasını istiyor.
 
Sağlık Bakanlığı da yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Hürriyet'ten Meltem Özgenç’in haberine göre, formülün detayları şöyle:
 
Bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha kurulları karar verecek. Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak.
 
'Üniversiteleri mayısta açalım, ağustosa kadar açık kalsın' önerisi
 
Yüz yüze eğitim konusunda ise üniversitelerin talebi üzerinde çalışma yürütülüyor. 'Üniversiteleri mayısta açalım, ağustosa kadar açık kalsın’ önerisi bulunuyor.
 
Bir öneri de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması şeklinde. Tüm bu öneriler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.
>