Uyuşturucu kartelleri patlayıcılı İHA’lar kullanıyor

Jalisco Nueva Generación Kartelinin hücreleri, Meksika’da bir çatışma sırasında patlayıcılı insansız hava araçları kullandı.

ABONE OL
Hava saldırısına ait görüntülerde, insansız hava araçlarından birinin Tepalcatepec’e bağlı Bejuco kasabasında bir kampa patlayıcılarla saldırdığı görüldü.
 
Yerel basında çıkan haberlere göre, Michoacán eyaleti sakinleri, Jalisco Nueva Generación Cartel (CJNG) üyelerinin Tepalcatepec’teki çatışmalar sırasında patlayıcı yüklü insansız hava araçları kullandığını iddia ettiler.
 
Sosyal ağlarda dolaşan bir videoda, insansız hava araçlarından birinin yerel yetkililer ve bölge sakinleri tarafından vurulmadan önce Bejuco kasabasındaki bir kampa C4 patlayıcıları bıraktığı görülüyor. Olayda bir kişi yaralandı.
 
Diğer görüntülerde ise ağaçların arasına gizlenmiş köylülerin suçlulara ateş ettiği görülüyor. Ancak dezavantajlı oldukları için daha güvenli bir yere çekiliyorlar.
 
Tepalcatepec belediye başkanı Martha Laura Mendoza, bölgesini etkileyen şiddet dalgasıyla karşı karşıya.
 
Mendoza, bölgesinde yaşanan kuşatma ve güvensizlik ortamı nedeniyle 3 binden fazla insanın yerinden edildiğini açıkladı.
 
Yetkilileri durumu tersine çevirmek için acil önlemler almaya davet etti.
 
>