Uyuşturucu kaçakçılığına çağ atlatan Kral yakalandı

Uyuşturucu kaçakçılığında icat ettiği 'yarı denizaltılar” sayesinde çığır açan Óscar Moreno Ricardo yakalandı.

Uyu%C5%9Fturucu+ka%C3%A7ak%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1na+%C3%A7a%C4%9F+atlatan+Kral+yakaland%C4%B1
ABONE OL

Kolombiyalı yetkililer "yarı denizaltıların kralı" olarak tanınan uyuşturucu kaçakçısı  Óscar Moreno Ricardo'yu tutukladı.

Moreno Kolombiya’dan ABD’ye uyuşturucu taşınmasını kolaylaştıran yarı denizaltıların yaratıcısı olarak tanınıyor

Savcılık “Cachano" ya da "El viejo-İhtiyar“ olarak da tanınan Moreno’nun, Karayipler’de bulunan Chocoano kentinin Acandí kasabasında yaşamasına rağmen Medellín şehrinde ele geçirildiğini açıkladı

DEA'nın desteğiyle Kolombiya Savcılığı, Ordu ve Polis tarafından düzenlenen bir operasyonda gözaltına alınan "yarı denizaltıların kralı” Moreno’nun uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili suçlamalar nedeniyle ABD'ye iade emri var.

Teksas'taki bir mahkemeye göre, Moreno uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerine 2005 yılında sürat teknesi pilotu olarak başladı.

Ardından Jalisco Nueva Generación'u gibi Meksikalı karteller ve Kolombiya'daki silahlı gruplarla temas kurdu. Golfo Klanı ve ELN gibi gruplarına yurtdışına kokain sevkiyatlarının lojistik ve deniz taşımacılığını üstlendi.

Beş yıl boyunca tespit edilemeyen yarı-denizaltıları yarattı.

Kolombiya Savcılığı Teknik Soruşturma Birimi (CTI) müdürü Alberto Acevedo, “Kanıtlar yarı denizaltılarlar, Orta Amerika ülkelerine beş tona kadar kokain hidroklorür taşınabildiğini gösteriyor" dedi.

Kaynak: 7CLQfELoAsg

>