Üniversiteler yüz yüze eğitime ne zaman başlayacak? Üniversiteler ne zaman açılacak?

%C3%BCniversiteler+y%C3%BCz+y%C3%BCze+e%C4%9Fitime+ne+zaman+ba%C5%9Flayacak?+%C3%BCniversiteler+ne+zaman+a%C3%A7%C4%B1lacak?
ABONE OL

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen üniversitelerin ne zaman açılacağı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Peki üniversiteler ne zaman açılacak?

 
Üniversitelerdeki son durum ile ilgili gözler yarın düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısına çevrildi. Koronavirüs tedbirlerinin konuşulacağı toplantı sonrası, üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı 
belli olacak.
 
Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Ne Zaman Başlayacak?
 
Geçtiğimiz günlerde Üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda son dakika açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Saraç, "Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yeni YÖK" olarak, nitelikli eğitim, dijital dönüşüm, veri yönetimi ve kalite esaslı çalışma süreçlerinde, yenilikçi değişimi, etkin iletişimi, üniversitelere yetki devri ve yetki paylaşımını önemsediklerini" belirterek, geçen hafta küresel salgın dönemindeki online eğitimine ilişkin öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerine başvurduklarını hatırlattı.
 
Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara öğretmenler ve öğrencilerin görüşlerini ilettiklerini ifade eden Saraç, şunları kaydetti:
 
"Öğrencilerimizin sadece yüzde 11'i öğretim elemanlarının ise sadece yüzde 3'ü Sağlık Bakanlığından görüş alınmasını doğru bulmamaktadır. Diğer bir ifade ile Sağlık Bakanlığının görüşlerini alma politikamız, öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir. Bilindiği üzere YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına bahar dönemindeki eğitim öğretime ilişkin görüşü sorulmuştur. Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz. Belirsizliğin giderilmesi için bu önemlidir. Sağlık Bakanlığından gelecek görüş istikametinde gecikmeksizin gerekli kararlar alınacaktır. Nitekim üniversitelerdeki hocalarımız ve idari personelin de kademeli bir şekilde aşılanmasının yükseköğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinde ne denli önemli olduğu açıktır. Buna ilişkin talebimizi de geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığına iletmiştik."
 
"GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALIYORUZ"
 
Prof. Dr. Saraç, ankete gönüllülük esasında katılan 1 milyon 255 öğrenci ile 29 bin öğretim elemanına ve ankete katkı veren başta rektörler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Saraç, şunları kaydetti:
 
"Görüşlerini paylaşan öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizin şunu bilmesini istiyoruz. Görüşleri dikkate alıyoruz, yetki alanımızdaki karar süreçlerimize yansıtmaya çalışıyoruz, yetki alanımız dışındakileri de ilgililerle paylaşıyoruz. Ankete cevap veren öğrencilerimizin yüzde 55'i kız öğrencilerimizdir. Ankete katılımlarının erkeklerden anlamlı ölçüde daha fazla olmasının, önemli ve umut verici bir ayrıntı olduğunu da belirtmek isterim. Anket sonuçlarının bütününün kamuoyuyla bu hafta içerisinde paylaşılması planlanmıştır."
 
>