SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ukrayna duyurdu: Rusya Odesa limanını vurdu

Ukrayna yaptığı son dakika açıklaması ile Rusya'nın Odesa limanına füze saldırısı düzenlediğini açıkladı. Dün İstanbul'da imzalanan anlaşma sonrası tahıl anlaşmasının anahtarı olarak görülen bölgeye yapılan saldırı Ukrayna'nın tepkisine neden oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, "Küresel gıda krizinin derinleşmesinin tek sorumlusu Rusya'dır" açıklamasında bulundu.
Haber Giriş Tarihi: 23.07.2022 18:52
https://www.abcgundem.com
kapak resmi

Ukrayna'dan tahıl koridoru açılması için İstanbul'da imzalanan kritik anlaşmanın üzerinden bir gün geçmeden Ukrayna'nın liman kenti Odesa'ya saldırı gerçekleştirildi. Kiev saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttu.

RUSYA 24 SAATTEN AZ SÜREDE VERDİĞİ TAHHÜTÜ BOZDU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikelenko konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "Rusya 24 saatten kısa sürede Odesa Limanı'na füze attı. BM ve Türkiye ile İstanbul'da imzaladığı anlaşmaları ve verdiği taahhütleri bozdu" dedi.

TEK SORUMLU RUSYA

Nikelonko, BM ve Türkiye'ye Rusya'nın tahıl koridoru konusunda taahhütlerini yerine getirmesi için çağrı yaptı ve "Bu anlaşmalara uyulmaması durumunda küresel gıda krizinin derinleşmesinin tek sorumlusu Rusya'dır" dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir açıklama yaparak  Rusya'nın gerçekleştirdiği saldırıyı kınadığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell de saldırının kınanması gereken bir suç olduğunu söyledi.

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Odessa’daki patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştüklerini belirterek, "Geçmiş olsun diyerek gerekli bilgileri aldık. Oraya bir füze saldırısı olduğunu ifade ettiler. Füze saldırılarından bir tanesinin oradaki silolardan bir tanesine isabet ettiğini, diğerinin de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve fakat orada önemli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde herhangi bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini ifade ettiler" dedi.

"BİZİ ENDİŞELENDİRDİ"

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, "Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını, konuyu çok yakından ve ayrıntılı bir şekilde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız anlaşmadan hemen sonra böyle bir hadisenin meydana gelmesi gerçekten bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk. Fakat biz orada dün yaptığımız anlaşmadaki vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir şeklide iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da yine görüşmelerimizde dile getirdik" diye konuştu.

"RUSYA VE UKRAYNA İLE KOORDİNASYONUMUZ DEVAM EDİYOR, EDECEK"

Bakan Akar, uygulamanın bir an önce başlamasının bütün dünya kamuoyunun beklentisi olduğunu vurgulayarak, "Zaten bu görüşmelerin başlamasıyla dahi, fiyatlarda uzmanlar tarafından ifade edildiğine göre bir düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, dolayısıyla bunu bekleyen insanların rahatlaması bakımından, gıda ihtiyacının karşılanması bakımından, insani bakımdan çok önemli olduğunu yine konuşmalarımızla karşılıklı olarak ifade ettik. Rusya ve Ukrayna ile koordinasyonumuz devam edecek, devam ediyor. Dünkü toplantı sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede yine dünkü mutabakatın gereği olarak Müşterek Koordinasyon Merkezinin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. Birleşmiş Milletler Temsilcisi dahil, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile birlikte Müşterek Koordinasyon Merkezinde çalışmaya başladılar. Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve benzer olayların süratle bir tarafa bırakılarak vardığımız mutabakat doğrultusunda bu çalışmaların bir an önce başlaması, şu anda biz yakinen olayı takip ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği üzere bu çalışmaların istendiği şekilde devam etmesi yönünde" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar