Uçak, kokpitte içilen sigara yüzünden düşmüş!

Fransa’dan Mısır’a gitmekte olan EgyptAire ait Airbus A320 yolcu uçağı, Mayıs 2016’da Akdeniz’e düşmüş, 66 kişi hayatından olmuştu. Uçağın, pilotun sigara içmesi sonucu acil durum maskelerinden sızan oksijenin yanması nedeniyle düştüğü ortaya çıktı.

U%C3%A7ak,+kokpitte+i%C3%A7ilen+sigara+y%C3%BCz%C3%BCnden+d%C3%BC%C5%9Fm%C3%BC%C5%9F%21;
ABONE OL

Yıllar önce yaşanan uçak kazasının gizemi sonunda çözüldü. Fransa'nın Paris Charles de Gaulle kentinden Mısır'ın Kahire kentine gitmekte olan Airbus A320, Mayıs 2016’da Yunanistan'ın Girit adasının güneyinde Akdeniz'e düşmüş, toplam 66 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti. Ölenlerden 12’si Fransız, 30’u Mısırlı, 2’si Iraklı, 1’i Kanadalı ve 1’i İngiliz’di.

Mısır makamları, kazayla ilgili hiçbir sorumluluğu üstlenmeyerek uçağın bir terör saldırısında düşürüldüğünü iddia etti. Uçak kazası kurbanlarının cesetlerinde patlayıcı bulunduğu öne sürüldü, ancak bunun daha sonra gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı.

MASKENİN AYARI DEĞİŞTİRİLMİŞ

Feci kazayla ilgili gerçekse daha yeni gün yüzüne çıktı. Pilot Mohamed Said Ali Ali Shoukair’in kokpitte sigara içtiği, bu nedenle acil durum maskesinin açıldığı ve sızan oksijenin yanması sonucu patlama yaşandığı öğrenildi. İtalyan Corriere Della Sera gazetesinin haberine göre uzmanlar, oksijen maskesi ayarının bir bakım mühendisi tarafından normalden acile değiştirildiğini söyledi. Müfettişler, yolcu uçağının denize çarpmasından sadece birkaç dakika önce, kaçan oksijenin çıkardığı bir tıslama sesi tespit etti. Bakım mühendisinin yüz maskesini neden acil durum ayarına getirdiği ise bilinmiyor.

SİGARA İÇİLMESİ ESKİDEN YASAK DEĞİLDİ

Mısırlı pilotlar genellikle kokpitte sigara içerdi ve havacılık uzmanları tarafından hazırlanan 134 sayfalık bir rapora göre, bu durum 2016 yılında yasak değildi.