Üç aylarda yapılacak ibadetler ve üç aylar duası nedir?

%C3%BC%C3%A7+aylarda+yap%C4%B1lacak+ibadetler+ve+%C3%BC%C3%A7+aylar+duas%C4%B1+nedir?
ABONE OL

Üç Aylar Duası, üç aylara girdiğimiz bu dönemde okunması gereken dualar arasında. Üç Aylar Duası ve Üç Aylar'da yapılacak ibadetler hakkında merak edilenler burada.

Üç Aylar, İslam alemi için oldukça önemli. 13 şubat Cumartesi günü başlayan Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan şeklindedir. Üç Aylar Duası Nedir? bununla ilgili merak edilenler haberimizde yer alıyor.
 
Üç Aylar Duası Nedir?
 
Peygamber Efendimiz, ‘Ya Rabb, recep ve şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi ramazan ayına ulaştır.' diye dua etmiştir.
 
Hz. Peygamber başka bir hadis-i şeriflerinde ise;" Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.
 
Üç Aylarda Yapılacak İbadetler Neler?
 
Üç aylarda en faziletli olan ibadetlerden birisi oruç tutmaktır. Oruç tutarak hem gün boyunca yaptığımız ibadetlere anlam yükler hem de diğer insanları daha iyi anlarız. Dinimizde belirli bir zamanda tutulan oruç sadece Ramazan ayına özeldir, yani bunun dışında üç aylar adı altında bir oruç şekli bulunmamaktadır. Ramazan ayının dışındaki üç aylarda oruç tutulmalıdır, fakat tamamı oruçlu geçirilmelidir diye bir hadis-i şerife rastlanmamıştır.Üç aylar Müslümanların kendilerini temizleme, toparlama ve iyileştirme ayı olduğundan dolayı yapılan ibadetler de bu yöndedir. Bu ayda bol bol okumalar yapılmalıdır. Dinimizle alakalı bir İlmihal alarak okuyabilir ve bilmediğiniz konularda bilgiler alabilirsiniz.
>