Uber engellilerden daha çok para alıyor!

Uber’in “engelli kişilerden” daha fazla ücret talep ettiği için hakkında dava açıldı. ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), engelli insanlardan fazla ücret aldığı iddiaları nedeniyle araç çağırma uygulaması Uber'e dava açtı.

Uber+engellilerden+daha+%C3%A7ok+para+al%C4%B1yor%21;
ABONE OL
DoJ, Uber'in "bekleme süresi" ücretlerinin, bir araca binmek için iki dakikadan fazla zamana ihtiyacı olan engelli yolculara karşı ayrımcılık yaptığını iddia ediyor.Mahkeme, Uber'in Engelli Amerikalılar Yasası'na (ADA) uyması gerektiğini söylüyor.
 
Ancak Uber, bekleme süresi ücretlerinin engelli sürücüler için geçerli olmadığını ve ücretleri iade ettiğini söyledi.
 
Adalet Bakanlığı'nın medeni haklar bölümünün başsavcısı Kristen Clarke, davanın "Uber'in sadece bir araca binmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğu için engelli yolcuları cezalandıramayacağına dair güçlü bir mesaj" göndermeyi amaçladığını söyledi.
 
Uber ve ulaşım hizmetleri sağlayan diğer şirketler, "engelliler de dahil olmak üzere tüm insanlar için eşit erişim sağlamalıdır" diye ekledi. Ancak Uber, politikalarının ADA'yı ihlal ettiğini kabul etmediğini söyledi. Uber, 2016 yılında sürücü bekleme süreleri için yolculardan ücret almaya başlamıştı.
 
Nisan ayında, San Francisco'da 14 kez Uber sürücüleri tarafından reddedilen kör bir kadına tazminat olarak 1,1 milyon dolar ödemesi emredildi. İngiltere'de, Paralimpik madalya sahibi Jack Hunter-Spivey Eylül ayında Uber ve diğer taksi sürücülerinin tekerlekli sandalye kullanıcısı olduğunu gördüklerinde düzenli olarak uzaklaştıklarını söyledi.
 
>