SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’nin 5. büyük çorap üreticisi Akın Çorap satışa çıkarıldı

FETÖ bağlantısı nedeniyle el konulan Türkiye'nin en büyük çorap fabrikaları arasında bulunan Akın Çorap satışa çıktı. 233 milyon lira muhammen bedel hesaplanan şirket için 14 Aralık'ta ihale düzenlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2022 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2022 11:30
https://www.abcgundem.com
Türkiye’nin 5. büyük çorap üreticisi Akın Çorap satışa çıkarıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) kayyum olarak atandığı Akın Çorap ile Sufi Çorap’a ait mal, hak ve varlıklar ile sözleşmelerden Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen “Akın Çorap Ticari ve İktisadi Bütünlüğü” satışa çıkarıldı.

Akın Çorap için 233 milyon 500 bin TL muhammen bedel hesaplandı.
Kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle düzenlenecek ihaleye son teklif verme tarihi 13 Aralık 2022 olarak belirendi.

İhale 14 Aralık günü TMSF’nin İstanbul Esentepe’deki binasında gerçekleştirilecek.

AKP’Lİ CANİKLİ’YLE İLGİLİ İDDİALAR

CHP’nin, Akın Çorap konusunda AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ile ilgili iddialarına Canikli şu açıklamayı yapmıştı:

“Akın Çorap Şirketi'nden, tarafımca kurdurulduğu iddia edilen Şirket'e veya başka herhangi bir gerçek veya tüzel kişiye doğrudan veya dolaylı olarak yukarıda sayılan yöntemlerle veya başka yöntemlerle kaynak aktarıldığına dair en küçük bir delil ve belge var mıdır? HAYIR? Akın Çorap Şirketi'nden herhangi bir gerçek veya tüzel kişiye kaynak aktarıldığını gösteren hiçbir bilgi, belge ve delil bulunmamaktadır.”

5 YILDIR TMSF YÖNETİMİNDE

2017’de FETÖ terör örgütü ile bağlantıları nedeniyle el konulan ve TMSF’nin kayyum olarak atandığı Akın Çorap yaklaşık 50 yıl önce kuruldu.  İstanbul ve Giresun’da iki büyük fabrikası bulunan şirkette 650 kişi çalışıyordu. Yıllık 85 milyon çift çorap üreten ve 50 milyon cirosu olduğu belirtilen şirket Türkiye’nin en büyük 5 çorap üreticisinden biri konumundaydı.

ÜÇ OĞLU DA TUTUKLANDI

Şirketin kurucusu Ali Yarkın, Bank Asya'nın da ortakları arasındaydı. Yarkın'ın üç oğlu; İhsan, Uğur ve Fatih Yarkın kardeşler de FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.