Trump’ı dinleyen 3 kişi öldü, 1 kişi kör oldu

Trump%E2%80%99%C4%B1+dinleyen+3+ki%C5%9Fi+%C3%B6ld%C3%BC,+1+ki%C5%9Fi+k%C3%B6r+oldu
ABONE OL

ABD'de antiseptik jel içen 3 kişi öldü. 1 kişi kör oldu. Hastanede yatan 3 kişinin durumlarının ise ciddi olduğu bildirildi.

ABD’nin New Mexico eyaletinde el dezenfektanı içen 3 kişi metanol  zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetti. 1 kişi kalıcı olarak kör kaldı. Eyaletin sağlık bakanlığından yapılan açıklamada, diğer 3 kişinin de durumunun kritik olduğu bildirildi. 
 
New Mexico eyaleti sağlık bakanı Kathy Kunkel, "Metanol içeren bir el dezenfektanı içtinizse, lütfen tıbbi yardım alın. Metanol zehirlenmesi için bir panzehir kullanılabilir. Ancak bir kişiy ne kadar erken tedavi edilirse, iyileşmek ihtimali o kadar artar” açıklaması yapmak zorunda kaldı.  
 
Önemli miktarda metanola maruz kalmak; bulantı, kusma, baş ağrısı, bulanık görme, kalıcı körlük, nöbetler, komanın yanı sıra sinir sisteminde kalıcı hasara ya da ölüme neden olabiliyor. Bu kişilerin Trump’ın tavsiyesini dinleyerek el dezenfektanı içtiğine inanılıyor. 
 
Donald Trump, Nisan ayı ortasında Beyaz Saray’da düzenlenen koronavirüs bilgilendirme toplantısında, “Peki dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz; virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir" demiş ve salondaki bilim insanlarına bu konuda araştırma yapmaları önerisinde bulunmuştu.
 
>