Trafiğin nedeni ortaya çıktı! Aynaya bakın

Birdenbire ortaya çıkmış gibi görünen birçok trafik sıkışıklığı aslında biz sürücülerin suçu oldu. Çünkü araçlar arasında yanlış mesafe bırakıyoruz.

Trafi%C4%9Fin+nedeni+ortaya+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1%21;+Aynaya+bak%C4%B1n
ABONE OL
Araba kullanan herkes trafikte sıkışıp kalmanın sinir bozucu olduğunu bilir. Birçok trafik sıkışıklığı talihsiz bir kazadan kaynaklansa da, çoğu zaman insanlar kendilerini bir anlamda sebebi olmayan trafikte kalmış bulur.
Ancak IEEE İşlemleri'nde Akıllı Ulaşım Sistemleri üzerine yapılan bir araştırmaya göre sorun, şoförlerin araçlar arasında yeterli boşluk bırakmamamız olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma, arabanızın önündeki ve arkasındaki mesafenin ne kadar önemli olduğunu matematiksel olarak açıkladı.
 
Şimdi, arkanızdaki arabadan ne kadar uzakta olduğunuz konusunda fazla kontrolünüz olmadığı için bu biraz garip görünse de, matematiğe göre bu durum farklı. Eğer her araba arkadaki ve öndeki arabalar ile arasında eşit bir mesafeye bırakırsa trafiğin iki kat daha hızlı hareket etmesini sağlar.
 
Otoyolda sürerken, yalnızca önünüzdeki araca odaklanıp önünüzdeki ve arkanızdaki mesafeleri eşit tutmak yerine bundan ilham alarak, trafiği rahatlatmak için en ideali bu olacaktır. Bu ikili kontrol olarak bilinir.
Trafik sıkışıklığından bahseden, çalışmanın ortak yazarı MIT'den Berthold Horn şunları söyledi: Önünüzdeki araca ayak uydurmaya çalışan bir kontrol sisteminiz olduğunda bu olur. İşi dünyayı daha iyi hale getirmek değil, yüzlerce arabanın birlikte hareket etmesi.
 
Şimdi bu ikili yaklaşımın trafik sıkışıklığındaki diğer tüm sürücüler için geçerli olduğunu hayal edin. Trafiğin ortaya çıkan özelliğinin şu anda neden uyum içinde hareket etmediğini anlayabilirsiniz. Ama bekleyin, suçu üstlenin çünkü direksiyon başındaki bir insanın her iki mesafeyi de sürekli olarak hesaplama kapasitesine sahip olmadığı da doğru. Ne yazık ki, bu edinilmiş bilgiyi alıp değişimi kendi başınıza yapmaya kalkışamazsınız.
Teknoloji bu kapasiteye sahiptir, ancak giderek daha fazla otomobilde, araca öndeki aracı güvenli bir mesafede takip etmesini söyleyen bir özellik olan adaptif hız sabitleyiciye sahiptir. Bu tür araçlar, aynı teknolojiye aracın arkasında da sahip olsaydı, o zaman gerçek bir fark yaratabilirdik.
 
Ancak Horn'un da eklediği gibi; "tüm avantajlarından yararlanmak için otomobillerin önemli bir kısmında buna sahip olmak gerekir. Toplumsal uygulama açısından bu büyük bir faktör, çünkü nispeten ucuz olsa bile, onu uygulayan insanlar, onu alan ilk arabanın bu yatırıma değip değmediğini sorgulayacaklar, çünkü diğer arabalar onu alana kadar, bir bütün yapmıyor. Oldukça sert geliyor, ancak faydaları çok büyük. Verimliliğin potansiyel olarak ikiye katlanmasından, CO2 emisyonlarında büyük düşüşlerden, çok fazla ağırlaşmanın azalmasından ve kullanılan yakıttan bahsediyoruz” dedi.
 
 
>