Titanik'i batıran adam kahraman çıktı!

Titanik'i batırmakla suçlanan denizci aslında gerçek bir kahramandı. Ölüme mahkûm olan gemiyi karaya çıkarmadan önce farkında olmadan dürbün dolabının anahtarını cebine koyan subayın cesaret madalyaları açık artırmada 200 bin TL’ye satışa çıktı.

Titanik%E2%80%99i+bat%C4%B1ran+adam+kahraman+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1%21;
ABONE OL
İskoç David Blair, Titanik'te ikinci subay olarak görev yaptı, ancak gemi yola çıkmadan önce gemiden ayrıldı. Aceleyle karaya çıkarken, dürbün ve teleskopa erişmek için gerekli anahtarı karga yuvasına bırakmayı unuttu.
 
14 Nisan 1912'de gemi buzdağına çarptı ve gözcü, dürbünü olsaydı felaketin olmayacağını söyledi.
 
Blair, Titanik'in batmasıyla suçlanan denizci olarak kötü bir üne sahiptir, ancak kötü niyetli olduğu düşünülen denizci David Blair'e ait madalya koleksiyonu onun gerçek kahramanlığını ortaya koymaktadır.
Dundee, İskoçya'dan Blair, Titanik'in ilk ikinci subayı olarak görev yaptı, ancak son dakikada değiştirildi ve gemiyi Southampton'da bırakarak hayatını kurtardı.
 
Geminin 14 Nisan 1912'de bir buzdağına çarptıktan sonra battığı gece gözcü görevinde olan Frederick Fleet, olaydan sonra, tehlikeyi tespit etmek için dürbünleri olsaydı felaketin önlenebileceğini ifade etti. Bu nedenle, Blair tarihte farkında olmadan geminin batmasındaki rolüyle tanınır. Ancak subay aslında cesareti ve askerlik hizmeti için bir dizi prestijli madalya kazanmıştı.
 
 
Titanik'in batmasından yaklaşık bir yıl sonra Aldridge, SS Majestic'te (başka bir Beyaz Yıldız okyanus gemisi) ikinci kaptan olarak görev yapıyordu ve kendini denize atmış olan boğulan bir adamı kurtarmak için yüzdü. Cesareti için Kral George V, Blair'e Buckingham Sarayı'nda bir Deniz Cesaret Madalyası verdi.
 
Donanmada üstün hizmet verdiği Birinci Dünya Savaşı sırasında daha fazla madalya kazandı. Davy olarak bilinen Blair, aynı zamanda Fransa'nın en yüksek liyakat ödülü olan OBE ve Legion d'Honneur ile övülen bir denizciydi.
 
Madalyalar Devizes, Wiltshire'daki Henry Aldridge & Son Ltd müzayede evinde satılacak ve 200 bin TL’ye kadar alıcı bulması bekleniyor.
>