Tıp dünyası şaşkınlık içinde!

T%C4%B1p+d%C3%BCnyas%C4%B1+%C5%9Fa%C5%9Fk%C4%B1nl%C4%B1k+i%C3%A7inde%21;
ABONE OL

11 bin yıllık tarihe ışık tutan Aşıklı Höyük'te bulunan ve dünyanın ilk beyin ameliyatının yapıldığı bir kadına ait kafatası şaşkınlık uyandırıyor

Kapadokya'nın giriş kapısı olan Aksaray’da yer alan Aşıklı Höyük'te kazı çalışmaları belirli aralıklarla devam ederken, yapılan çalışmalarda hayvan ve tahıl fosilleri ile obsidyenler bulundu. 11 bin yıllık tarihe ışık tutan höyükte bulunan birçok ev malzemesi ve ihtiyaç maddesi Aksaray Müzesi’nde sergileniyor. Müzede yer alan eşsiz buluntulardan biri de dünyanın ilk beyin ameliyatının yapıldığı bir kadına ait kafatası. 
 
Üzerinde ameliyat izlerinin bulunduğu kafatası büyük şaşkınlık uyandırıyor. Bilim insanları, 11 bin yıl öncesinde bir beyin operasyonu gerçekleştirmenin hayret verici olduğunu belirtiyorlar. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, "Aşıklı, avcı toplayıcı ve göçerlerin yerleşik olarak hayata geçtiği Orta Anadolu’nun bilinen ilk köyüdür" dedi. 
 
Aksaray Müzesi'nde sergilenen kafatası üzerindeki ameliyat izleri dikkat çekiyor. Kazı çalışmalarının sürdüğü 11 bin yıllık höyükten daha nelerin çıkacağı büyük merakla bekleniyor.
 
 
>