SON DAKİKA
Hava Durumu

Tehlikeyi işaret etti! ''Riskli fay Güney Marmara’da''

Marmara Denizi'nde dün meydana gelen 3.8 büyüklüğünde deprem, İstanbul ve çevresindeki deprem olasılığını bir kez daha akıllara getirdi. Deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Önümüzdeki günlerde Güney Marmara’da daha büyük depremleri konuşuyor olabiliriz. Marmara’da iki fay birden kırılırsa 7'nin üzerinde deprem olabilir” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 10:14
https://www.abcgundem.com
Tehlikeyi işaret etti! ''Riskli fay Güney Marmara’da''

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Bursa’nın Mudanya ilçesinde dün gerçekleşen 3.8 büyüklüğünde depremin Güney Marmara’daki depremin habercisi olduğunu söyleyerek, “Bu deprem Marmara için en riskli fay hattında meydana geldi. Mudanya depremi daha büyük bir depremin işareti olabilir” diyerek uyardı. “Marmara’da 35- 40 kilometrelik fay hattı büyük risk taşıyor” diyen Üşümez, stres taşıyan fayları harita üzerinden anlattı.

Güney Marmara’daki riskli fay hatlarına dikkat çeken Prof. Dr. Üşümezsoy, “Dün Marmara Denizi Mudanya açıklarında 3.8 büyüklüğündeki deprem, Güney Marmara’daki deprem riskinin işaretçisi olarak kendini gösterdi. Bölgedeki fay hatlarının ayrı ayrı kırılması durumunda 7.0’ın altında deprem olur.  Marmara’da iki fay birden kırılırsa 7'nin üzerinde deprem olabilir. Marmara'nın güneyinde stres birikti” dedi.

MARMARA’DAKİ EN RİSKLİ BÖLGE

Mudanya depreminin Marmara’daki riskli bir fay hattında gerçekleştiğini belirten Üşümezsoy, “Güney Marmara sınırında olan fay hattı Marmara’da stres taşıyan faylardan biri, Mudanya depremi tam da bu noktada oldu. Mudanya ve Gemlik Körfezi açıklarında olan bu deprem, daha büyük depremlerin habercisi olabilir. Çünkü Marmara’daki en riskli ve en fazla stres taşıyan fay hattı bu bölgedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Marmara’da kırılan ve stres yüklü fay hatlarını harita üzerinden anlattı.

“Haritada kırmızı çizgilerle görülen yerler aktif ve stres yüklü fay hatlarıdır. Beyaz çizgiler ölü faylardır. Mavi çizgili faylar ise kırılmış faylardır. 1999 depreminden sonra Çınarcık güneybatısına giden Esenköy Bozburun fayı, Gemlik Körfezi’nden geçip batıya doğru ilerleyen fay stresle yüklendi. Güneyde Mandıra Körfezi’nden Sarıköy fay hattına ilerleyen bir fay var. Ayrıca Uludağ’ın Orhaneli bölgesinde aktif bir fay bulunuyor. Herkes Marmara’nın kuzeyine bakıyor ama güney fay hattında stres yükleniyor. Marmara bölgesinde en riskli fay hattı bu bölgedir.”

KUMBURGAZ FAYINDA 6.5’LİK DEPREM

Üşümezsoy, Mudanya’daki depremin önümüzdeki günlerde de konuşulacağını belirterek, “Güney Marmara kıyısında olan fay hattı Marmara’daki ciddiye alınması gereken fayların başında geliyor. Bu depremin devamı gelebilir. Yalova Çınarcık'tan Esenköy'e gelen fay hattı önümüzdeki günlerde kendisini sürekli oluşan depremlerle hatırlatacaktır. Bursa’da deprem riski bulunuyor. Kuzey ve Güney Marmara, Göller bölgesi, Uludağ çevresi stresi boşalmış ve kırılmış faylar bulunuyor. Marmara’da ayrıca risk taşıyan Kumburgaz fayını da unutmamak gerekiyor. Büyükçekmece ile Yeşilköy arasındaki fay ölü bir faydır. Marmara'da risk taşıyan kırılmamış fay Kumburgaz fayıdır. Kumburgaz fayında 6.5’lik bir deprem olabilir” ifadelerini kullandı.

Uludağ’ın doğusundaki İnegöl ve Orhaneli faylarında deprem riski bulunduğunu söyleyen Üşümezsoy, “Güney Marmara’da Gemlik Körfezi ve kırılan fayın devamı olarak Esenköy - Bozburun fayının Mudanya yönünde birleştiği bölgede görülüyor. Uludağ fayı 1855’te batı ve doğudaki depremde kırılmıştı. Uludağ’ın doğusunda İnegöl ve Orhaneli fay hatlarında risk var. Marmara’da en önemli risk, Güney Marmara’da 1999 depreminin devamı Esenköy ve Gemlik Körfezi'nin birleştiği Güney Marmara'da bulunuyor. Kuzeyde ise Kumburgaz çukurunda beklenen deprem 6.5’i geçmeyecek” dedi.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, olası Marmara depremine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu:

“Marmara’da 35-40 kilometrelik fay sistemi büyük risk taşıyor. Bursa’da deprem Uludağ fayının kırılmasıyla 1855’te 2 deprem şeklinde doğu ve batı da gerçekleşmişti. Geçmişte olduğu gibi, yine Marmara’da iki fay birden kırılırsa 7.0’ın üzerinde deprem olabilir. Uludağ’ın İnegöl'e doğru giden kesimindeki fayda risk var. Ayrıca Uludağ’ın güney batısında Orhaneli fayında da stres birikti, bu bölgeler risk taşıyor. İnegöl’deki risk Uludağ’ın doğusunda yer alıyor. Uludağ’ın batısındaki fay hattı ise bu depreminin devamını oluşturan bir fay hattıdır. Önümüzdeki günlerde Güney Marmara’da daha büyük depremleri konuşuyor olabiliriz.” (Posta)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.