Tehlikede miyiz? Yeni raporlara göre evrendeki kara delik sayısı ürkütücü!

Keşfedilen kara deliklerin miktarı, tüm gözlemlenebilir evrenimizin yalnızca yüzde 1'ini oluşturuyor ve sonunda Dünya'ya ne gibi zararlar verecekleri bilinmiyor. Uzayda bir veya iki kara delik olduğu düşüncesi biraz ürkütücü. Ama ya size bundan çok daha fazlası olduğunu söylesek? Aslında, İtalya'daki Uluslararası İleri Araştırmalar Okulu tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, aslında orada 40.000.000.000.000.000.000 kara delik var.

Tehlikede+miyiz?+Yeni+raporlara+g%C3%B6re+evrendeki+kara+delik+say%C4%B1s%C4%B1+%C3%BCrk%C3%BCt%C3%BCc%C3%BC%21;
ABONE OL

Bu sayının gözlemlenebilir evrenin sadece yüzde birini oluşturdukları düşünülüyor. Hesaplama teorik astrofizikçi Alex Sicilia tarafından yapıldı.

Son derece güçlü bir bilgisayarla birleştirilmiş yeni bir formül kullanarak, yaklaşık 93 milyar ışık yılı çapındaki gözlemlenebilir evrenimizi kullanarak bu sonuca ulaştı. Dedi ki: “Bu araştırma gerçekten çok disiplinli, yıldız astrofiziği, galaksi oluşumu ve evrimi, yerçekimi dalgası ve çoklu haberci astrofiziğinin yönlerini kapsayan ve uzmanlık gerektiren; bu nedenle, SISSA Astrofizik ve Kozmoloji grubunun çeşitli üyelerinin ortak çabalarına ve harici işbirlikçilerle güçlü bir ağ oluşturmaya ihtiyacı var.

"Bu çalışmanın yenilikçi karakteri, ayrıntılı bir yıldız ve ikili evrim modelinin, bireysel galaksilerde yıldız oluşumu ve metal zenginleştirme için gelişmiş tariflerle birleştirilmesindedir."

"Bu, kozmik tarih boyunca yıldız kara delik kütle fonksiyonunun ilk prensip hesaplamalarından ilk ve en sağlamlarından biridir."
Bu keşfin Dünya gezegeni için tam olarak ne anlama geleceği net olmasa da geçen ay iki kara delik çarpışmak üzereydi ve bu da devasa bir kozmik kara deliğe neden olacak. Kara delikler o kadar güçlü bir çekim kuvvetine sahiptir ki hiçbir şey kaçamaz, ışık bile.
Henüz çarpışmamış süper kütleli kara delikler, Kova takımyıldızında bizden 89 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor.