Tarihte Bugün: Türkan Aziz Kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+T%C3%BCrkan+Aziz+Kimdir?
ABONE OL

Kıbrıs Türkü doktor ve ordinaryüs profesör olan Ronald Ross ve Dr. Barber ile beraber çalışmasının bir getirisi olarak sıtma ve layşmanyaz konularında ön plana çıkan önemli isim Mehmet Aziz'in kızı, Kıbrıs Türk halk müziğine yaptığı katkılarla bu müzik türünün çağdaş öncülerinden olan, bunun yanı sıra Kıbrıs Türkleri arasında halk içinde müzik icra eden ilk kadınlardan biri olarak Jale Derviş'le birlikte Batı müziğinin icrasını ve öğrenimini yayan, Kıbrıs Türk halkının ilk kadın bestecisi ve ilk kadın eczacısı Kamran Aziz'in ise kız kardeşiydi Türkan Aziz... Şimdi sizlere ilk Kıbrıslı Türk başhemşire Türkan Aziz'in hayat hikayesini anlatacağım...

 
Türkan Aziz Kimdir?
 
22 Eylül 1917 tarihinde dünyaya gelen Türkan Aziz, İlk Kıbrıslı Türk başhemşire olarak bilinir. Ayrıca, Ebeler ve Hastabakıcıların da ilk hemşiresidir. Lefkoşa Amerikan mektebinde eğitimini alan Türkan Aziz, oldukça dikkat çeken başarılı bir öğrenciydi. Hemşirelik eğitimi alması için Beyrut Amerikan Üniversitesi'ne gönderilmiştir.
 
Babası Ronald Ross ve Dr. Barber gibi isimlerle çalışan doktor Mehmet Aziz'dir. Kardeşi ise,Kıbrıs Türk halkının ilk kadın bestecisi ve ilk kadın eczacısı olan Kamran Aziz'dir.
 
Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde aldığı eğitim sonrasında Kıbrıs'a dönen Türkan Aziz, Limasol hastanesinde görev yapmıştır. Aldığı eğitimleri arttırmak daha iyisine ulaşmak isteyen Aziz, mesleğinde yetkin bir isim olmayı amaçlıyordu. Bunun için Londra'ya gitti.
 
Londra'daki eğitiminin ardından tekrar ülkesine dönen Türkan Aziz, Giberun’daki Lefkoşa Genel Hastanesi’nde göğüs ve tüberküloz hastalıklarıyla ilgili çalışma ve araştırmalar yaptı. Londra'daki üst düzey sınavlara da katılarak başarı gösterdi.
 
İlk Kıbrıslı Türk başhemşire Türkan Aziz, 27 Mart 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.
 
 
22 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1792 - Fransa'da Cumhuriyet ilan edildi.
 
1903 - İtalo Marconi, kornet (cornet) dondurma külahının patentini aldı.
 
1908 - Bulgaristan, Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etti.
 
1919 - Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası kuruldu.
 
1939 - Dikili ve çevresinde deprem: 100'den fazla kişi öldü. Dikili ve Karaburun tamamen yıkıldı.
 
1940 - Bakanlar Kurulu, İstanbul'da çıkan Le Journal d'Orient gazetesini yedi gün süreyle kapattı. Gazetenin resmi dış politikaya aykırı yayın yaptığı ileri sürüldü.
 
1950 - Yeni Baştan gazetesinin kurucusu ve yazarı Aziz Nesin hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Nesin "Sosyal düzeni yıkmaya yönelik yayın" yapmakla suçlanıyor.
 
1958 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, "Demokrasiye paydos demeye Demokrat Parti genel başkanının gücü yetmeyecektir" dedi.
 
1964 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel Yassıada hükümlüsü Refik Koraltan, Rüştü Erdelhun, Selim Yatağan ve Nedim Ökmen'i hastalık nedeniyle affetti.
 
1970 - Polonya'da Dayanışma Sendikası kuruldu.
 
1980 - İran-Irak Savaşı başladı.
 
1980 - Kuruluşundan 10 yıl sonra Lech Walesa liderliğindeki Dayanışma Hareketi Polonya'da yasallık kazandı.
 
1984 - Gökova Körfezi'nde termik santral kurulmasına karşı çıkan köy kadınları eylem yaptılar.
 
1986 - 12 Eylül darbesi sonrası Alparslan Türkeş ilk kez Milliyetçi Çalışma Partisi'nin (MÇP) İstanbul mitinginde konuştu.
 
1993 - New York Metropolitan Müzesi, "Karun Hazinesi"ni Türkiye'ye geri göndermeye karar verdi.
 
2000 - Bakanlar Kurulu, Kopenhag Kriterleri ile paralel olan İnsan Hakları Raporunu kabul etti.
 
2002 - İsrail birliklerinin, militanları yakalama gerekçesiyle Gazze'de düzenlediği operasyon sırasında çıkan çatışmada 9 Filistinli öldü.
 
2002 - Almanya'da Şansölye Gerhard Schröder'in liderliğindeki Sosyal Demokratlar, genel seçimlerden birinci parti olarak çıktı.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
 
>