Tarihte Bugün: Tarihin en yaşlı görevde kalan prensi

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Tarihin+en+ya%C5%9Fl%C4%B1+g%C3%B6revde+kalan+prensi
ABONE OL

Tarihin en yaşlı görevde kalan Prens Charles'in hayat hikayesini anlatacağım sizlere... İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oğlu Prens Charles, gerek hayatı gerekse yaşadığı evlilikleriyle uzun yıllardır dünyanın gündeminde yer almış ve almaya da devam etmektedir. Prens Charles Kimdir?

Galler Prensi Charles
 
14 Kasım 1948 yılında dünyaya gelen ve tarihin en yaşlı görevde bulunan prensi olan tam adıyla Charles Philip Arthur George Mountbatten, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Prens Philip'in ilk çocuklarıdır. 
 
 
Aynı zamanda prens Charles VI.George ve Kraliçe Elizabeth'in torunları olarak dünyaya geldi. Eğitimini Cheam ve Gordonstoun da alan prens, tarih öğretmeni Michael Collins Persse ile bir okul gezince Papua Yeni Gine'yi ziyaret etti.
 
Eğitim hayatını genel olarak  Avustralya'da eyalet olan Victoria'da Geelong Gramer Okulu Timbertop kampüsünde geçiren Prens Charles, Cambridge Üniversitesi Güzel Sanatlar lisans eğitimi aldı. Daha sonra ise,1971'den 1976 arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanmasında hizmet verdi.
 
 
Tarihler 1981'i gösterdiğinde ise İngiliz soylu ailesine mensup Diana Spencer ile evlendi. Bu evlilikten Prens William ve Prens Harry adından çocukları dünyaya geldi. Ancak, Prens Charles'in evlilik dışı Camilla Parker Bowles ile ilişki yaşaması bu evliliğin bitmesine neden oldu. Diana ile boşanan Prens Charles, 2005 yılınca Camilla Parker Bowles ile evlendi.
 
 
Geçmişte Britanya İmparatorluğunun sömürgesi olan ülkelerin İngiliz Milletler Topluluğu teşkilatı adı altında birleşmesi ile görevlerine İngiliz Kraliyeti Veliaht Prensi ve Galler Prensi olarak II.Elizabeth adına görevlerine dünyanın dört bir yanında devam ediyor. 
 
1976 yılında ise The Prince's Trust vakfını kuran Prens Charles, günümüzde dahi bir çok organizasyona Başkanlık etmeye devam etmektedir.
 
Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından etkilenen ve trst sonucu pozitif çıkan Prens Charles kendini izole etti. 30 Mart 2020'de açıklama yapan resmi kurumlar Prens'in virüsü yendiğini ama kendini izole etmeye devam ettiği belirtildi.
 
 
28 Ağustos tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1499 - Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması, Mora yarımadasında Venedik kontrolünde kalan son kale olan İnebahtı'yı fethetti.
 
1789 - William Herschel, Satürn'ün yeni ay'ını keşfetti.
 
1845 - Scientific American dergisinin ilk sayısı yayımlandı.
 
1898 - Caleb Bradham, ürettiği karbonatlı içeceğin adını "Pepsi-Cola" olarak değiştirdi.
 
1907 - UPS, James E. Casey tarafından Seattle, Washington'da kuruldu.
 
1954 - Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Savarona yatı ile Yugoslavya'ya gitti.
 
1963 - ABD'de Güney'den başlayan "Sivil Haklar Yürüyüşü" Washington'da Lincoln Anıtı önünde son buldu. Martin Luther King, Jr., 200.000 kişiye hitaben ünlü I Have a Dream konuşmasını yaptı.
 
1964 - Ankara'da 20 bin genç ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü, Yunanistan Büyükelçiliği de taşlandı.
 
1974 - Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde elektrik üretilmeye başlandı.
 
1979 - Nesrin Olgun, Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk Türk kadını oldu.
 
1987 - Yapımı 20 yılda tamamlanan Kocatepe Camii, Başbakan Turgut Özal tarafından açıldı.
 
2001 - Üzeyir Garih'in öldürülmesiyle ilgili aranan İstanbul Hasdal Mekanize Alay Komutanlığı'nda askerliğini yapan er Yener Yermez firar etti.
 
2003 - Turquality projesinin hukuki alt yapısını oluşturulmak üzere, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun 2003/3 sayılı "Türk Ürünlerinin Yurt Dışında Markalaşması ve Türk Malı İmajının Oluşturulmasına ilişkin Tebliğ"i yürürlüğe girdi.
 
2006 - PKK bağlantılı bir örgütün üstlendiği uzaktan kumandalı bombalı saldırı sonucu, Antalya'da İlter Avşar (18), İmran Arık (20) ve Baki Baykurt adlı kişiler yaşamını yitirdi.
 
2007 - Abdullah Gül, 339 oyla TBMM tarafından 11. Cumhurbaşkanı seçildi.
 
>