Tarihte Bugün: Selçuk Bey'in torunu Tuğrul Bey

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Sel%C3%A7uk+Bey%E2%80%99in+torunu+Tu%C4%9Frul+Bey
ABONE OL

Selçuklu Devleti'nin önemli hükümdar Selçuk Bey, Gazneli Devleti'ne son vererek Selçuklu Devleti'nin Anadolu'da yayılmasını sağlamıştır. Abbasi Halifesi'nin koruyuculuğunu üstlenmiş ve kendisini Doğu'nun ve Batı'nın sultanı unvanı verilmiştir. Selçuk Bey hakkında merak edilenler haberimizde...

Tuğrul Bey Kimdir?
 
Oğuzlar'ın Kınık boyundan Selçuk Bey'in torunu olan Tuğrul Bey, 995 yılında Horasan'da dünyaya gelmiştir. Babası Mikail'in gaza akınında şehit düşmesi üzerine dedesi Selçuk Bey tarafından büyütülen Tuğrul Bey,Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu ve ilk sultanıdır.
 
1025 yılında Gazneliler'in Selçuk Bey'in oğlu Arslan Yabgu'yu esir alması nedeniyle Selçuklular'ın başına geçti ve Altun Can Hatun ile evlendi.
 
Tuğrul ve Çağrı Beyler
 
Selçuklular'ın yeni bir yurda ihtiyacı vardı. Tuğrul Bey komutasındaki Türkler Horasan'a yerleşirken, Tuğrul Bey'in kardeşi Çağrı Bey ise Merve ve Nişabur'u ele geçirdi. Buhara ve Belh kentlerine seferler düzenledi.
 
1038 yılında kendini sultan ilan eden Tuğrul Bey devletin politika kısmındaydı. Kardeşi Çağrı Bey ise gözü kara bir askerdi. 
 
Güçlü bir devlet olan Gazneli Devleti'ne 1040 Dandanakan Savaşı ile son veren Tuğrul Bey, böylelikle en güçlü rakibini de ortadan kaldırmıştı. Kardeşi Çağrı Bey, Horasan'a vali tayin edildi. İran'ın büyük bir bölümü fethedildi ve Selçuklu toprakları Anadolu'ya kadar uzandı. 
 
1055 yılında Abbasi Halifesi Kaim,  Bağdat'ı ellerinde bulunduran Şii mezhepli Büveyhoğulları'na olan bağımlılıktan kurtulmak için Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'den yardım istedi. Tuğrul Bey Abbâsî halifesini Şiilerden kurtarmak için 1055'te Bağdat'a yaptığı seferde Büveyhoğulları ile savaştı ve onları ağır bir yenilgiye uğrattı. Büveyhoğulları'na son veren Tuğrul Bey, Abbasi halifeliğinin koruyuculuğunu üstlendi.
 
İbrahim Yınal İsyanı
 
Selçuklu Devlet'i en parlak dönemini yaşadığı sırada isyan ile sarsıldı.  Tuğrul Bey aleyhine üvey kardeşi İbrahim Yınal isyan etti ve büyük sayıda Türkmen de bu isyana katıldı. İsyanı bastırmak isteyen Tuğrul Bey, üvey kardeşi İbrahim Yınal ve Büveyhoğulları orduları ile zor bir savaşa girmek zorunda kaldı.
 
Tuğrul Bey, isyanı 1060 yılında bastırdı ve Fâtımîlerin eline geçmiş olan Bağdat'ı ele geçirdi. Abbâsî halifesi Kaim'in tekrar Bağdat'a dönmesini sağlayan Tuğrul Bey, halifenin kızı Seyyide Fâtıma el-Betül ile evlendi. Daha sonra ise Halife Kaim, Tuğrul Bey'e  Ruknu ?d-Devle (Dinin direği) ve Malikul-Meşrik ve Magrib (Doğu'nun ve Batı'nın Sultanı) unvanlarını verip onu Sultan ilan etti.
 
İlk eşi hastalıktan dolayı vefat eden ve hiç çocuğu olmayan Tuğrul Bey, 4 Eylül 1063 tarihinde 73 yaşındayken çocuksuz olarak İran'ın Rey kentinde vefat etmiş ve yerine yeğeni Alp Arslan geçmiştir. Tuğrul Beyin mezarı Tuğrul Kulesi'ndedir.
 
Vezirleri
 
Ebu'l-Kasım Buzgânî(Cüveynî , Kevbânî , Sâlâr-ı Buzgân )
Ebu'l-Feth Râzî
Reisü'l-rüesâ Mikâil(Şaheb Ebû Abdullah Hüseyin b. Ali b. Mikail)
Ebu Ahmet Dihistânî Amrek
Amîdü’l-Mülk Ebû Nasr el-Kündurî
 
 
4 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
476 - Batı Roma İmparatorluğu'nun son Hükümdarı Romulus Augustus, kendisini İtalya Kralı olarak ilân eden Germen şefi Odoacer tarafından tahttan indirilince, Batı Roma İmparatorluğu sona erdi.
 
1521 - İlyaki Kuşatması: Kara Mahmut Reis tarafından gerçekleştirilen kuşatma sonucunda İlyaki adası fethedildi.
 
1781 - Los Angeles, İspanyollar tarafından bölgeye yerleştirilen insanlarca kuruldu.
 
1870 - Fransa'da, III. Cumhuriyet ilan edildi.
 
1885 - Self-servis, ilk defa New York'ta uygulanmaya başlandı.
 
1886 - Yaklaşık 30 yıl süren savaşlardan sonra, Apaçi lideri Geronimo, Arizona'da teslim oldu.
 
1888 - George Eastman, Kodak adını ticarileştirdi ve makaralı film kullanan kamerasının patentini aldı.
 
1919 - Gazi Mustafa Kemal, Sivas Kongresi'ni açtı.
 
1964 - Endonezya Hükûmeti, Beatles tarzı saç kesimini yasakladı.
 
1970 - Erdal İnönü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü oldu.
 
1970 - Şili'de, sosyalist lider Salvador Allende Başkan seçildi.
 
1971 - Alaska Hava Yolları'na ait Boeing 727 tipi bir yolcu uçağı, Juneau, Alaska yakınlarında düştü: 111 kişi öldü.
 
1972 - 1972 Yaz Olimpiyatları: Mark Spitz, yüzmede 7. altın madalyasını aldı, böylelikle tek bir Olimpiyat Oyunları'nda, 7 madalya birden alan ilk sporcu olarak rekor kırdı.
 
1975 - Bülent Ecevit'in seçim otobüsü, Elazığ'da taşlandı; 50 yaralı, 57 gözaltı.
 
1981 - Millî Güvenlik Konseyi, gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
 
1988 - Bangladeş'te sel: 300 kişi öldü, 20 milyon insan evsiz kaldı.
 
1989 - Türkiye'nin ilk spor gazetesi Fotospor, yayın hayatına başladı.
 
1997 - Kudüs'te çarşı merkezinde üç büyük patlamada 7 kişi öldü, 192 kişi yaralandı. Saldırıyı Hamas örgütü üstlendi.
 
1998 - Google, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci; Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu.
 
2008 - Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu önderliğinde, Hak ve Eşitlik Partisi kuruldu.
 
>