Tarihte Bugün: Rosa Parks Kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Rosa+Parks+Kimdir?
ABONE OL

Tarihte uzun yıllar izlerine rastlayabileceğimiz bir olaydır ABD'de siyah-beyaz ayrımı... Takvimi çok uzak tarihlere götürmeye gerek kalmaz, çünkü günümüzde dahi bu ayrımı görebileceğimiz olaylar yaşanmaktadır. Ama bir dönem vardır ki işte o dönemde ABD'de siyah-beyaz ayrımı tam anlamıyla uç noktadadır. Siyahi vatandaşların kimliği yok, kendisi yoktur. Böyle bir ayrımın ortasında yükselen bir ses bu ayrımcılığa dur diyecek büyük bir ateşi körüklemiştir.... Rosa Park Kimdir?

 
Rosa Parks Kimdir?
 
Rosa Louise Parks ya da doğum adıyla Rosa Louise McCauley, 4 Şubat 1913 yılında ABD'nin Alabama eyaletinde dünyaya gelmiştir. Tarihe Amerikalı insan hakları savunucusu olarak adını kazıtan Rosa Parks, 1943'te Amerikan Yurttaş Hakları hareketine katıldı. 1955'te Alabama eyaletinde, siyahilere uygulanan ayrımcılığa karşı tavır koyarak sonrasındaki hareketin başlangıcını yapan kişi oldu.
 
O dönemin ABD'sinde siyah ve beyaz ayrımı kesin çizgilerle yapılmaktaydı. ABD'nin güney eyaletlerinde siyahilerle beyazlar otobüslere ayrı kapıdan biniyor, kendilerine ayrılmış ayrı yerlere oturuyorlardı.
 
 
İşte bu dönemde Rosa Parks bir gün,Montgomery'de otobüse bindi. O otobüste bir beyaz, beyazlara ayrılan yerde yer bulamayınca, siyahilere ait bölümde oturmakta olan Rosa Parks'tan koltuğundan kalkıp kendisine yer vermesini istedi. Şoför de kalkması için uyardı ama Parks yerinden kalkmadı. Tutuklandı ve hapse girdi.
 
Bu olay, büyük bir ateşi körükledi. Rosa Parks'ın bu hareketi sonrası siyahiler otobüslere binmeyerek boykot yaptı. Protesto eylemleri baş gösterdi ve bunun sonucunda ABD Federal Mahkemesi, otobüslerdeki bu uygulamayı yasakladı.
 
 
Rosa Parks'ın hareketi sonuç almaya başlayınca, beyazlar tarafından tehdit edilmeye başladı. Bunun sonucunda Rosa Parks, kuzeye taşınmak zorunda kaldı. Aynı tarihlerde Alabama valisi, siyahileri üniversitelere almama gayreti içindeydi.
 
Bütün bu durumlar büyük olayların patlak vermesine neden oldu. Siyahiler büyük bir çığlıkla haklarını arıyordu. Ve beklenen an geldi. Martin Luther King'in başını çektiği giderek büyüyen hareket 1964'te çıkarılan yasa ile başarıya ulaştı. Rosa Park bu direnişin sembolü haline geldi.
 
Bir idol haline gelen Rosa Parks,1999'da Time dergisince 20. yüzyılın insan hakları savunucusu seçildi. Parks 1996 yılında Başkanlık Hürriyet madalyasına lâyık görüldü. 1999 yılının başında da, Kongre'nin altın madalyasına hak kazandı ve bu ödülü Bill Clinton'un elinden aldı.
 
Rosa Parks, 24 Ekim 2005 tarihinde hayatını kaybetti.
 
 
24 Ekim tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1260 - Memlük Sultanı Seyfeddin Kutuz, siyasi rakibi Baybars tarafından katledildi.
 
1857 - İlk futbol kulübü Sheffield FC kuruldu.
 
1882 - Alman bilim insanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.
 
1911 - Orville Wright, Kuzey Carolina'da hava aracı ile 9 dakika 45 saniye havada kalarak yeni bir Dünya rekoru kırdı. Bu rekor 10 yıl süresince kırılamıyacaktır.
 
1912 - Birinci Balkan Savaşı'nda Osmanlı ve Sırp Orduları arasındaki Kumanova Muharebesi Sırpların galibiyeti ile sonlandı.
 
1926 - Ünlü illüzyonist Harry Houdini Detroit, Michigan'daki Garrick Tiyatrosu'nda son gösterisine çıktı.
 
1929 - New York Borsasında hisse senetleri düştü. Bu çöküş sürecini izleyen bunalım, dünya dış ticaretinde ciddi bir daralma yarattı.
 
1935 - İtalya Etiyopya'yı işgal etti.
 
1935 - I. Belediyeler Kongresi başladı.
 
1939 - Naylon çoraplar, ilk kez Wilmington'da satışa sunuldu.
 
1945 - Birleşmiş Milletler Antlaşması yayınlandı ve BM kuruldu.
 
1949 - Minik Vali olarak tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı görevine başladı.
 
1956 - Gazeteci Bedii Faik, Cumhurbaşkanına hakaretten 6 ay hapse mahkûm edildi.
 
1964 - Amerikalı insan hakları savunucusu Martin Luther King'e, Nobel Barış Ödülü verildi.
 
1965 - Nüfus sayımı yapıldı. Türkiye'nin nüfusu: 31.391.207
 
1975 - Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener katledildi. Saldırıyı 'Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları' adlı örgüt üstlendi.
 
1980 - Polonya hükümeti, Solidarnosc (Dayanışma Sendikası) adlı işçi sendikasını yasal olarak kabul etti.
 
1991 - Kripto davasında gazeteci Uluç Gürkan ile Dışişleri Bakanlığı memuru Hande Mumcu beraat etti.
 
1992 - Türkiye'nin ilk özel havaalanı olan Hezarfen, İstanbul Büyükçekmece'de hizmete girdi.
 
1992 - Aachen Tebliği, Ulum el-hikme okulu
 
1996 - I. Avrasya İslam Şurası Türkiye’de toplandı.
 
1996 - Osmaniye Türkiye'nin 80. ili oldu.
 
2000 - Amerikalı rock grubu Linkin Park ilk stüdyo albümleri Hybrid Theory'yi yayınladı. Albüm, 25 milyonluk satışla 21. yüzyılın en çok satan albümü olmayı başardı. Bu rekor henüz kırıla bilmiş değil.
 
2003 - Concorde'un son uçuşu New York ile Londra arasında yapıldı.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>