Tarihte Bugün: Pakistan'ın ilk kadın başbakanı Benazir Butto

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Pakistan%E2%80%99%C4%B1n+ilk+kad%C4%B1n+ba%C5%9Fbakan%C4%B1+Benazir+Butto
ABONE OL

Pakistan'da 1977 yılından itibaren ilk kez serbest seçimler yapılmaya başlandı. 19 Kasım 1988 yılında ise Pakistan'da bir ilk yaşandı ve ilk defa müslüman bir kadın başbakan oldu. Bir çok kez suikast girişiminde bulunan Butto, 2007 tarihinde gerçekleşen bombalı saldırıdan sağ kurtulmayı başaramadı. Benazir Butto'nun hayat hikayesi sizlerle...

BENAZİR BUTTO KİMDİR?

21 haziran 1953 tarihinde Pakistan'da dünyaya geldi. Babası eski Pakistan devlet başkanı ve başbakanı Zülfikar Ali Butto'dur.
 
Harvard Üniversitesi'nde lisans eğitimi alan Benazir Butto ,1977 yılında ise Oxford Üniversitesi'nde Uluslararası Hukuk ve Diplomasi dallarında yüksek lisans eğitimi aldı.
 
Oxford Üniversitesi'nde aldığı eğitimi bitiren benazir Butto, Pakistan'a geri döndü. Ancak bir süre sonra babası tutuklanıp idam edildi. Bu durum, Butto'nun ev hapsi yaşamasına neden oldu. 1984 yılında izin alarak Büyük Britanya'ya taşındı ve babasının kurduğu muhalefet partisi olan Pakistan Halk Partisi'nin liderliğini yaptı.
 
1987 yılında ise Asıf Ali Serdari adındaki çimento fabrikatörü ile evlendi ve 3 çocukları oldu.
 
 
1988 yılında askeri cuntanın şefi Ziya ül Hak vefat etti ve Pakistan'da bir ilk yaşanarak serbest seçimler yapıldı. Benazir Butto ise 19 Kasım 1988 tarihindeki bu seçimleri kazanarak ilk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu. 
 
Başbakan olan Butto 2 Aralık tarihinde göreve başladı. Ancak 20 ay sonra,yolsuzluk suçlamaları altında kalan hükümet askeri güçlerin desteğindeki devlet başkanı Gulam İshak Han tarafından,devrildi. Sebep olarak ise, yeni seçimlere gidileceği belirtildi.
 
Yen hükümet ise siyasetçi Navaz Şerif tarafından kuruldu. 1993 yılında Butto yeniden seçildi. Ancak, Benazir Butto'ya yapılan eleştirilerin en büyük bölümünü oluşturan yolsuzluk iddiaları nedeniyle 3 yıl sonra devlet başkanı Faruk Leghari tarafından düşürüldü. Yüksek mahkeme de devlet başkanının kararını onayladı.
 
 
Eski feodal yapıya karşı büyük bir mücadele veren Benazir Butto bu durumu Pakistan'ın yenilenmesi önündeki engel olarak gördü. 1999 yılına gelindiğinde ise Pervez Müşerref'in liderliğinde gerçekleşen askeri darbe sonrasında Pakistan'ı terk ederek, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine yerleşti. Benazir Butto'nun tekrar başbakan seçilmesinden korkuyordu ve bu nedenle Pakistan'da yeni bir anayasa değişikliği yaptı. Artık, Pakistan'da başbakanlar en fazla iki dönem görev yapabilirdi.
 
Butto, 18 Ekim 2007 yılında 8 yıllık sürgün hayatına son vererek Pakistan'a geri döndü. Yanı gün Karaçi kenti yakınlarında bombalı suikast girişimine hedef oldu. Bu saldırıda 138 kişi yaşamını yitirirken 248 kişi ise yaralandı. Ancak, Benazir Butto, bu saldırıdan yara almadan kurtuldu.
 
27 Aralık 2007 tarihinde ise Butto, Ravalpindi'de düzenlediği seçim mitinginin ardından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıdan sonra suikastın sorumlusu olarak El-Kaide gösterildi. Ancak, El- Kaide liderlerinden beytullah Mahsud suikastle bir ilgisinin bulunmadığını belirtti. 
 
 
21 Haziran tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1788 - New Hampshire, ABD Anayasasını onaylayarak 9. Eyalet olarak birliğe katıldı.
 
1908 - Londra'da 200 bin kadın, seçme ve seçilme hakkı için yürüdü.
 
1920 - Zonguldak havzasında 1848'de açılan kömür ocaklarını Belçikalı ve Fransız şirketler işletmekteydi.
I. Dünya Savaşı'ndan sonra 1919 yılında Fransız askerleri, şirketlerinin haklarını korumak bahanesiyle önce Zonguldak’ı, ardından da Karadeniz Ereğli’yi işgal etti. Ancak Zonguldak ve çevresindeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri'ne bağlı güçlerin karşı koymasıyla tehlikeye düşmüşler ve 21 Haziran 1920'de de bölgeyi terk etmişlerdir.
 
1921 - Sakarya'nın düşman işgalinden kurtuluşu.
 
1921 - Zonguldak'ın düşman işgalinden kurtuluşu.
 
1927 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.
 
1934 - Soyadı Kanunu kabul edildi.
 
1940 - Devlet Opera ve Balesi ilk temsilini verdi: Mozart'tan "Bastien ile Bastienne".
 
1941 - II. Dünya Savaşı: Almanya, geceleyin Sovyetler Birliği'ni işgale girişti.
 
1976 - Rauf Denktaş, yeniden Kıbrıs Türk Federe Devleti Devlet Başkanlığı'na seçildi.
 
1982 - ABD Başkanı Ronald Reagan'a suikast teşebbüsünde bulunan John Hinckley, mahkeme tarafından akli dengesi yerinde olmadığı için suçsuz bulundu.
 
1990 - İran'da 7,3 şiddetindeki depremde, 50 bin kişi öldü.
 
2006 - Plüton'un yeni keşfedilen uydularına Nix ve Hydra adları verildi.
 
2020 - Güneş tutulması gerçekleşti.
 
 
Hazırlayan: Burçin TÜRKOĞLU
>