Tarihte Bugün: Osman Yağmurdereli Kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Osman+Ya%C4%9Fmurdereli+Kimdir?
ABONE OL

Türk televizyon tarihinin önemli isimlerinden biri olan Osman Yağmurdereli, oyunculuk dışında şarkıcılık yapmış ve siyasi alanda da isminden söz ettirmeyi başarmıştır. 'Yağmur Ajans' isimli yapım şirketini kuran Yağmurdereli, birçok dizinin üretilmesine olanak sağlamıştır. Şimdi sizlerle usta bir ismin hikayesini paylaşacağım... Osman Yağmurdereli Kimdir?

 
 
 
Osman Yağmurdereli Kimdir?
 
6 Şubat 1953 tarihinde Trabzon'da dünyaya gelen Osman Yağmurdereli, Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli'nin oğludur.
 
Aslen soyadını aldığı Gümüşhane'nin Yağmurdere köyü kökenli olan Yağmurdereli, eğitim hayatına Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda başlamıştır. Ancak, Trabzon'da babasının milletvekili olması nedeniyle 3.sınıfa kadar okuyabilmiştir. Daha sonra eğitimine Ankara'da devam eden Osman Yağmurdereli, Kavaklıdere İlkokulu’nda ilkokulu bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji’nde bitirdi. Üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Müzik Bölümü'nde almıştır. 
 
Bir süre öğretmenlik görevinde bulunan Osman Yağmurdereli, 1975 yılında şarkıcılığa başlamış ve gece kulüplerinde sahne almıştır. 
 
Arkadaşı şarkıcı Faruk Tınaz‘ın ısrarlarıyla İstanbul‘un yolunu tutan Yağmurdereli, Şişli’de bir apartman dairesinde türkücü Kamil Sönmez ve Faruk Tınaz‘la birlikte kalmaya başladı. 
 
'Nişan Yüzüğü' ve 'Sarışın' adında iki albüm çıkaran Yağmurdereli, bir Kıbrıs şarkısı olan 'Bir bir biri birilerine' ve 'Eller eller' şarkılarıyla tanınmıştır.
 
 
Oyunculuk, Siyasi ve Spor Hayatı
 
Şarkıcılığın yanı sıra oyunculuk alanında da kendini gösteren Osman Yağmurdereli, bir dönem TRT'nin en sevilen dizilerinden olan 'İz Peşinde' de canlandırdığı 'Komiser Esat' tiplemesiyle geniş kitleler tarafından tanınmıştır.
 
1988 yılında 'Yağmur Ajans' adında bir film şirketini kuran Yağmurdereli,Kerime Nadir‘in “Samanyolu” adlı eserini bir dizi haline getirip TRT‘ye sattı. Bunun  dışında birçok dizi üretmiştir. 
 
 2006 yılında Uğur Arslan‘ın çok sevilen şiirinden yola çıkılarak Osman Yağmurdereli’in yapımcılığında senaryolaştırıldıktan sonra Hilal Saral yönetmenliğinde çekilen “Karagümrük Yanıyor” adlı dizi filmde oyuncular; Uğur Arslan, Sinem Öztufan, Özlem Yılmaz, Mesut Akusta, Kamil Sönmez gibi oyuncular olmuştur.
 
 
Oyunculuk ve yapımcılık dışında siyasi ve spor  hayatı da olan Osman Yağmurdereli,Ak Parti‘den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olarak 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerde 23. dönem AK Parti İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girdi. Bir zaman Trabzonspor yöneticiliği de yapmıştır.
 
Ölümü
 
Turgut Özal – Semra Özal çiftinin 1986 yılında tanıştırmasıyla dönemin Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy‘un kız kardeşi, İş Bankası’nda müdür olarak çalışan Esin Atasoy ile 1987 yılında evlenen Osman Yağmurdereli,2 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul’da kanserden 55 yaşında ölmüştür.
 
Osman Yağmurdereli, Devlet Sanatçısı unvanını taşımaktadoır. Ayrıca, usta oyuncu, 5 yıl üst üste 'Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülünü' aldı.
 
 
Filmografi
 
Yapımcı
Sessiz Gemiler
Elveda Derken
Dicle
İşte Benim
Sev Kardeşim
Kuşdili
Karınca Yuvası
Karagümrük Yanıyor
Sensiz Olmuyor
Misi
Masum Değiliz
Köpek
Yürek Çığlığı
Size Baba Diyebilir Miyim?
Melekler Adası
Beni Bekledinse
Babam Dadı Olsaydı
Çaylak
Taştan Kalp
Serseri
Hırçın Menekşe
Baba
Zeybek Ateşi
Pembe Patikler
Kınalı Kar
Kumsaldaki İzler
Baldız Geliyorum Demez
Hırsız
Dedem, Gofret ve Ben
Cinlerle Periler
Benim İçin Ağlama
Aşkım Aşkım
Gelinlik Kız
Adada Bir Sonbahar
Yılan Hikâyesi
Sır
Nilgün (2)
Nilgün
Kerem
Marziye
Hain Geceler
Yeni Bir Yıldız
Yalan
Sırtımdan Vuruldum
Sakin Kasabanın Kadını
Acı Günler
Nefes Alamıyorum
Bir Aşkın Bittiği Yer
Ay Işığında Saklıdır
Gizli Aşk
Evdekiler
Geceler
Bizim Mahalle
Bir Kadın Düşmanı
At Kestanesi
Duygu Çemberi
Samanyolu
 
 
2 Ağustos tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
MÖ 216 - Cannae Muharebesi: Romalılar'ın Anibal karşısında bozguna uğraması.
 
1492 - İspanya'da, Musevilere dinlerini değiştirmeleri, aksi takdirde ülkeden ayrılmaları için verilen sürenin sona ermesinin ardından, İspanya Musevilerinin çoğu, Kemal Reis'in kadırgalarıyla İstanbul'a geldi ve Osmanlı Devleti'nce hoşgörüyle karşılandı.
 
1875 - Dünyanın ilk buz pateni pisti, Londra'da açıldı.
 
1914 - Osmanlı ile Alman İmparatorluğu arasında gizli bir iş birliği anlaşması imzalandı, Osmanlı'da seferberlik ilan edildi.
 
1919 - Millî Mücadele aleyhine yazılar yazan Ali Kemal tarafından çıkarılan Peyam adlı gazete yayın hayatına başladı. (Peyam, daha sonra Sabah gazetesi ile birleşerek Peyam-ı Sabah adıyla yayımlandı.
 
1926 - Bozkurt gemisi ile Fransız Lotus gemisi Ege Denizi açıklarında çarpıştı; Bozkurt gemisi battı, 8 kişi öldü. Kaza sonrasında, "Bozkurt-Lotus davası" olarak başlayan süreç, Uluslararası Adalet Divanı'nda Türk tezinin kabulüyle, "Lotus prensibi" olarak literatüre geçti ve tüm ülkeler için kural hâline getirildi.
 
1934 - Adolf Hitler, Almanya'nın Führer'i haline geldi. Totaliter rejim süreci başladı.
 
1967 - Trabzonspor Kulübü kuruldu.
 
1980 - İtalya'da Bologna Tren İstasyonu'nda bomba patladı; 84 kişi öldü. Eylemi, sağcı Devrim Birlikleri örgütü üstlendi.
 
1987 - Türkiye'de kan kanserli bir hastaya, ilk kez kemik iliği nakli yapıldı.
 
1990 - Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt'i işgal etti. Kuveyt Emiri Cabir el-Ahmed el-Sabah, Suudi Arabistan'a kaçtı.
 
1991 - Şili ve Arjantin bir yüzyıldan fazla bir zamandır aralarında süren sınır anlaşmazlıklarına bir anlaşma imzalayarak son verdi.
 
1997 - Muhammed Hatemi, İran İslam Cumhuriyeti'nin yeni Başkanı oldu.
 
2001 - Soykırım suçlusu Sırp general Radislav Krstic, 1995 Temmuz'unda Srebrenica'da (Bosna-Hersek) binlerce Müslümanı katlettiğinden dolayı, Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 46 yıl hapse mahkûm edildi.
 
2005 - Fransız Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, Paris'teki Saint-Vincent-de-Paul hastanesi morgunda saklanılan, doğduktan sonra kısa sürede ölmüş veya ölü doğmuş olduğu belirtilen 351 çocuk cesedinin keşfedilmesi üzerine, bu konuda soruşturma açılmasını istedi.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>