Tarihte Bugün: Maria Callas Kimdir?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Maria+Callas+Kimdir?
ABONE OL

16 Eylül 1923 yılında New York'da dünyaya gelen Maria Callas, Yunan soprano'dur. Ölümünün ardından bile sesi hala konuşulmakta ve tartışmalara neden olmaktadır.

 
Maria Callas Kimdir?
 
2 Aralık 1923 tarihinde New York'da dünyaya gelen Maria Callas'ın asıl adı  Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos'tur. Maria Callas, 1950'li yılların ve belki de tüm zamanların en çok tanınan sopranolarından biridir. Sesi, ölümünün ardından bile konuşulmaktadır.
 
İçinde büyük bir sanat sevgisi olan Maria Callas, Callas Atina'da İspanyol soprano Elvira de Hidalgo'nun öğrencisi olmuş ve çalışkanlığı ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. Sanat yaşamına 15 yaşında başlamıştır.
 
Atina Konservatuvarı'nda ilk anda sesi kulağa kontralto (klasik müzikte kadın seslerinin en kalını) gibi gelmiştir. Ancak, Callas'ın sesinin zamanla oturması üzerine hocaları onun mezzo-soprano olduğunu anlamıştır.
 
Maria Callas'ın sanatçı olabilmesi için annesi büyük bir çaba sarfetmiştir. Ancak araları daha sonra bozulmuş ve Callas bu durumu annesinin kendisini kıskanması olarak göstermiştir.
 
 
Callas için tüm dünyada tanınmasına yol açacak kariyeri artık başlamak üzeredir. Yunanistan Ulusal Operası'nda küçük bir rol almıştır. Daha sonra ise, Giacomo Puccini'nin üç perdelik operası olan Madam Butterfly ve Tristan und Isolde ile ün kazanmaya başlamıştır. 1947 yılında ise Verona'da oldukça ön plana çıkmıştır. Callas, kariyerinin başında Wagner'in operalarını yorumlamıştır. 
 
1953-54 yılları arasında ciddi anlamda kilo veren Maria Callas, kariyerinde de gittikçe yükselmiştir.  Norma'yı, Carmen'i, Puccini'nin ve Verdi'nin çeşitli operalarını yorumlamış, çıktığı soprano ve mezzo-soprano rolleri ile çağının bir numaralı opera şarkıcısı durumuna gelmiştir.
 
La Divina unvanını alan Maria Callas, kariyerini tamamlamıştır. Ancak, 1950'lerde dönemin bir diğer ünlü opera şarkıcısı İtalyan lirik soprano Renata Tebaldi ile üstünlük yarışına girmiştir. Ancak, bu yarış birbirlerinin üstünlüğünü kabul etmeleri neticesinde sona ermiştir.
 
Sesiyle her daim adından söz ettiren Maria Callas,1957 yılında kocası ile evli iken bir armatör olan Aristotle Onassis ile tanışan Callas daha sonra Onasis ile bir aşk yaşamış ve böylece adını skandallarla da duyurmuştur. Ancak, Aristotle Onassis daha sonra başka biriyle evlenmiş ve Casillas'ın hem kendisi hem de kariyeri sarsılmıştır. 
 
 
Ölümünün üzerinde uzun yıllar geçmiş olsa da Maria Casillas'ın sesi hala konuşulmaktadır. Sesi birçok sanatsever tarafından farklı enstrümanların sesine benzetilmiştir. Kimilerine göre sesinin çirkin bulunmasına rağmen, birçok eleştirmen onun sesini bir anda değiştirip başka bir şekle sokabilme konusundaki üstün yeteneği, koloratur sopranoluğu ve başarılı bel canto tekniği konusunda hemfikirdir.
 
Sinemada da adını duyuran Maria Casillas, 1969 yılında eski dostu İtalyan sinemacı Pier Paolo Pasolini'nin ısrarı üzerine yönetmenin "Medea" adlı filminde başrolü oynamayı kabul etmişti. Daha önce de opera sahnelerinde defalarca Medea rolünü canlandıran Callas, bu ilk ve tek sinema filminde hiç şarkı söylemiyordu. 
 
1977 yılında 53 yaşındayken kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.
 
 
16 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1598 - Kore donanması Myong-Yang'da Japon donanmasına karşı zafer kazandı.
 
1810 - Meksika'da Grito de Dolores'in İspanyol hakimiyetine karşı bağımsızlık savaşı başladı.
 
1873 - Fransa'daki Alman işgalinin sonu.
 
1908 - General Motors Şirketi'nin kuruluşu.
 
1924 - Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ndeki ayaklanma sert biçimde bastırıldı.
 
1935 - Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası açıldı. Cumhuriyet döneminde sanayi hareketini başlatan ilk tesis olan fabrika, Sovyetler Birliği'nden alınan 8.5 milyon TL krediyle kurulmuştu.
 
1935 - Türk millî güreş takımı, 4. Balkan Güreş Şampiyonası’nda Balkan Şampiyonu oldu.
 
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetlerinin Kiev ve civarındaki kuşatması tamamlandı.
 
1949 - Yunanistan'da iç savaş sona erdi.
 
1950 - Amerikan kuvvetlerinin Kore'nin güney limanı olan Incheon'a çıkartma yapması.
 
1953 - İlk sinemaskop film gösterimi New York'ta yapıldı.
 
1961 - Yassıada Yargılamaları neticesinde idama mahkûm edilen Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın cezaları infaz edildi. Başbakan Adnan Menderes'in idam cezasının infazı ise, intihar girişiminde bulunması nedeniyle ertelendi.
 
1969 - SEÇ adlı yolcu uçağı, oyuncak bir tabanca ile Sadi Toker tarafından Bulgaristan’ın Sofya kentine kaçırıldı.
 
1973 - Devrimci sanatçı Victor Jara, Pinochet'nin darbesinin ardından Şili'nin Santiago Stadyumu'nda kurşuna dizildi.
 
1975 - Papua Yeni Gine, Avustralya'dan bağımsızlığını ilan etti.
 
1978 - İran'da bir dakika süren depremde 20 bin kişi öldü.
 
1982 - Lübnan'da Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kamplarında katliam.
 
2011 - İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Taksim Meydanı’nın tamamının yayalaştırılmasını kabul etti.
>