Tarihte Bugün: Lokman Hekim gerçekte var mı?

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Lokman+Hekim+ger%C3%A7ekte+var+m%C4%B1?
ABONE OL

Tarih boyunca ismi her zaman duyulan Lokman Hekim hakkında çok fazla bilgi yok. Hatta var mı o bile belli değil. Rivayetlerin göbeğinde bir halk efsanesi mi yoksa gerçekten var mıydı Lokman Hekim...

 
Lokman Hekim Kimdir?
 
Lokman Hekim hakkında birçok efsane vardır. Şöyleki, İslam'a göre peygamber olduğunu düşünenler olmakla birlikte Lokman'ın Lokman'ın ölümsüzlük iksirini bulduğu ancak formülünü kaybettiğine dair efsaneler mevcuttur. 
 
Efsanevi bir kişilik olan tarihte kim olduğuna dair net bir bilgi olmayan Lokman Hekim'den, Kur'an'ı Kerim'de Lokman Suresi'nde bahsedilir. Peygamber olduğuna dair iddialar olsada bu görüş İslam alimleri tarafından doğru kabul edilmez. 
 
Halk efsanelerinde adı sıklıkla geçer ve hikmet sahibi olduğuna inanılır. Hakkında, tefisr kitaplarında çok farklı iddialar bulunur.Lokman’ın kimliği ile ilgili tefsir kitaplarında çok farklı anlatımlar tefsir yazarlarının değişik kaynaklardan duyumsadıkları görüşlerini yansıtır ve birbirlerinden farklı kimlik ve soy bilgileri bu kaynaklarda yer alır. İslami düşünür Muhammed Esed'e göre Lokman tıpkı Hızır gibi kurgusal bir kişiliktir ve prototip bir derlemedir.
 
Ölümsüzlük iksirinden kısaca bahsetmiştim. Onun hikayesi ise şöyledir;Lokman'ın ölümsüzlük iksirini bulduğu ancak formülünü kaybettiğine dair efsaneler mevcuttur. Formülü nasıl kaybettiği ise değişik kaynaklarda değişik şekillerde anlatılır. Bir efsaneye göre içinde ölümsüzlük iksiri bulunan şişeyi köprüden geçerken düşürüp kaybetmiş, bir başka efsaneye göre ise eline yazdığı ölümsüzlük formülü yağmurda silinmiştir. Bir rivayete göre de iksir, Allah'ın emriyle Cebrail tarafından yok edilmiştir.
 
Bir rivayete göre Davud Lokman'a bir koyun kesmesini ve kendisine en iyi yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman koyunun yüreğini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud kendisine koyunun en kötü yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman yine yüreğini ve dilini getirir. Davud neden böyle yaptığını sorunca Lokman şöyle cevap verir: "İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur." 
 
Sonuç olarak ise, Lokman Hekim kimdir sorusuna çok fazla net cevap bulamıyoruz. İsmi var evet halk arasında efsaneleşmiş ama ötesine geçemiyoruz...
 
14 Ekim tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1586 - Mary Stuart kardeşi I. Elizabeth'e suikast girişiminde bulunduğu suçlamasına karşı savunma vermeyi kabul etti.
 
1808 - Nizam-ı Cedid, Sekban-ı Cedid adıyla yeniden kuruldu.
 
1882 - Pencap üniversitesi (Pakistan) kuruldu.
 
1913 - Birleşik Krallık'ta kömür madeni kazası; 439 kişi öldü.
 
1925 - Türkiye'de ilk betonarme köprü, Menderes Nehri üzerinde yapıldı.
 
1926 - İlk medeni nikâh Şehremini Muhittin Bey tarafından İstanbul'da kıyıldı.
 
1933 - Adolf Hitler, Cenova Silahsızlanma Konferansı'na katılmayacağını ve Milletler Cemiyeti'nden ayrılacağını açıkladı.
 
1944 - Hitler'e suikastta rol alan mareşal Erwin Rommel intihar etti.
 
1944 - İngilizler Atina'ya girdi.
 
1947 - Amerika Birleşik Devletleri test pilotu Chuck Yeager, ses duvarını aştı.
 
1950 - Kore'ye Türk askeri birliği ulaştı.
 
1958 - ABD Nevada'da bir yeraltı nükleer deneme yaptı.
 
1968 - Amerikalı Jim Hines, Meksiko'da düzenlenen olimpiyatlarda 100 m'de 10 saniyenin altına inen (9,95 s) ilk kişi oldu. Hines bu unvanı 1983'e kadar koruyabildi.
 
1969 - Olof Palme İsveç Başbakanı oldu.
 
1973 - Tayland üniversitesi öğrencilerinin demokratik bir hükûmet için protesto eyleminde 77 kişi öldü, 857 kişi yaralandı.
 
1973 - Kutsal Yom Kippur gününde Mısır ve Suriye orduları İsrail'e saldırdı..
 
1973 - Genel seçimler sonuçlandı. Cumhuriyet Halk Partisi 185, Adalet Partisi 149, Millî Selamet Partisi 48, Demokratik Parti 45, Cumhuriyetçi Güven Partisi 13, Milliyetçi Hareket Partisi 3, Türkiye Birlik Partisi 1 milletvekilliği kazandı. 6 milletvekili de bağımsız olarak seçildi.
 
1979 - Bağımsız aday Fikri Sönmez Fatsa Belediye Başkanı seçildi.
 
1980 - Diyarbakır'a kaçırılan Türk Hava Yollarına ait Diyarbakır uçağına operasyon düzenlendi. Kökten dinci oldukları öne sürülen 4 hava korsanı yakalandı. Operasyon sırasında bir yolcu öldü.
 
1981 - Hüsnü Mübarek, Enver Sedat'ın suikast sonucu öldürülmesinin bir hafta sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı oldu.
 
1982 - Yaşar Kemal Fransa'da uluslararası Cino del Duca ödülünü kazandı.
 
1987 - Uluslararası Atatürk Barış Ödülü, Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker'e verildi.
 
1987 - Yerli üretim ilk F-16 savaş uçağı, Şener Koltuk tarafından test edilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine katıldı.
 
1994 - Nobel Barış Ödülü Yaser Arafat, İzak Rabin ve Şimon Perez'e verildi.
 
>