Tarihte Bugün: Karadeniz müziğinin sesi: Kazım Koyuncu

Tarihte+Bug%C3%BCn:+Karadeniz+m%C3%BCzi%C4%9Finin+sesi:+Kaz%C4%B1m+Koyuncu
ABONE OL

Karadeniz'in hüzünlü sesidir Kazım Koyuncu... Yaşadığı sıkıntılara karşı dimdik durmasıyla, yakalandığı kansere rağmen yaşam savaşıyla insanlara örnek olmuş, Karadeniz müziğini bambaşka bir sentez yaparak yorumlamış, gencecik yaşta aramızdan ayrılmasıyla o güzel şarkıları yarım kalmıştır.

Kazım Koyuncu Kimdir?
 
7 Kasım 1971 yılında Hopa'da dünyaya gelen Kazım Koyuncu, henüz çok küçük yaştayken müzikle tanıştı. Çocukluğunda, ''Kemençeci Yaşar'' olarak bilinen Yaşar Tuna'nın türkülerini dinledi. Babasının aldığı mandolin ve amcasının Almanya'dan getirdiği gitar, müzik hayatının başlamasına neden olan olaylar oldu.
 
1989 yılınd İstanbul Üniversitesi'nde Siyasal Bilgiler fakültesi'ne girdiyse de, 1993 yılında okulu bırakıp müzik yapmaya karar verdi. 
 
1990 yılında, Çağdaş Sanat Atöylesi'nde yer alan Kazım Koyuncu, ''Faşizmin Korku ve Sefaleti'' adlı oyunun müziklerini yaptı. 
 
1991 yılında Ali Elver ile birlikte ''Grup Dinmeyen'' grubunu kurdu ve müziğe başladığını da böylelikle duyurmuş oldu. Ancak, grup ilk albümünden sonra dağıldı ve Kazım Koyuncu, 1993 yılında Mehmedali Barış Belli ile birlikte Zuğaşi Berepe adındaki yeni müzik grubunu kurdu.
 
 
 
Zuğaşi Berepe adlı müzik grubunun ayrı bir özelliği vardı. Lazca söyleyen bir rock grubu Türkiye'de ilk defa yaşanıyordu.Grubun ilk albümü Va Mişkunan 1995 yılında yayınlandı. Üç yıl sonra yayınlanan İgzas albümünden sonra ise grup dağıldı.
 
Artık, Kazım Koyuncu için solo albüm dönemi başlayacaktı.2000 yılında Beyoğlu Metropol Müzik'in çıkardığı Salkım Söğüt dizisinin ikincisinde daha sonraları kendisiyle neredeyse özdeşleşen Megrelce "Didou Nana" şarkısını, Lazca çok sevilen bir türkü olan "Golas Empua Yulun" ile "Dağlarda Kar Sesi Var" türküsü ile yer aldı. Askere gidip, döndükten sonra 2001 yılında Viya! adındaki ilk solo albümü kayıtarına başladı. Albüm fazla ses getirmedi. Ancak, Kazım Koyuncu'nun gelecekteki müziğinin şekillenmesini sağlaması açısından önem taşır.
 
2002 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Şevval Sam ve Nejat İşler'in başrolleri paylaştığı Gülbeyaz disizinin müziklerini yaptı.Dizinin popüler olması ile birlikte de müzikleride büyük ilgi gördü. Hatta, Kazım Koyuncu dizinin bir kaç bölümünde de yer almıştır.
 
Daha sonraki zamanlarda Kemal Sahir Güler ile birlikte Sultan Makamı adlı dizinin müziklerini yapan Kazım Koyuncu konserleri de büyük ilgi görmeye başladı.
 
2003 yılında ikinci solo albümü çalışmalarına başlayan Kazım Koyuncu, Karadeniz müziğine farklı bir ses getirdi ve Lazca, Gürcüce, Hemşince, Megrelce şarkılarla Karadeniz'in farklı kültürlerini yansıttı. Tulum, kemençe, kaval gibi çalgılar ile bas elektrogitar, davul gibi seslerle müziğe değişik bir sentez getirdi. Şevval Sam bu albümde ''Ben Seni Sevduğumi'' türküsünü seslendirirken Kazım Koyuncu ile birlikte de ''Gelevera Deresi'' türküsüne düet yaptı. 2004 yılında yayınlanan albüm büyük ilgi gördü ve yılın en çok satan albümlerinden oldu. Bu albümden sonra konserler vermeye başladı. Hayde albümü ile Kazım Koyuncu, Karadeniz ile daha çok bütünleşti.
 
Hayde albümü büyük başarı sağladı. Karadeniz kentleri de dahil Türkiye'nin bir çok bölgesinde konserden konsere koştu.
 
2004 yıllarına gelindiğinde Kazım Koyuncu'ya testis kanseri teşhisi koyuldu. Ailesinin ve doktorların kendisini yormasını istemediği halde konser vermeye devam etti. Sevenlerine hastalığını unutturduğu müthiş bir konser verdi. Verdiği konserler ile date yaşam sevincini sevenlerine aşıladı. Kullandığı kemoterapi ilaçlar nedeniyle dökülmesini beklemediği saçlarını kendisi kesti. Ayrıca, grubundaki bütün arkadaşları da saçlarını keserek Koyuncu'ya büyük destek verdi.
 
30 Nisan 2005 yılında Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nin ödülünü almak için Tranzon'a gittiğinde hastalığı ilerledi ve 25 Haziran 2005 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 27 Haziran 2005'te, doğduğu köy olan Pançol'da fındık ağaçlarının çevrelediği köy mezarlığında defnedilmiştir.
 
 
25 Haziran tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1678 - Elena Cornaro Piscopia, Ph. D. (doktora) derecesi alan ilk kadın oldu.
 
1788 - Virjinya, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nı onaylayan 10. eyalet oldu.
 
1801 - Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu.
 
1876 - Little Bighorn Muharebesi'nde Kızılderililer, ABD 7. Süvari Alayı'nı imha etti, Komutanları Yarbay George Armstrong Custer çatışmada öldü.
 
1903 - Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı.
 
1917 - Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin ilk Başkanı Mahmut Sadık'tı.
 
1923 - Mustafa Kemal Paşa, İzmir'den Milletvekili seçildi.
 
1925 - Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos, bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.
 
1940 - Fransa, Almanlara teslim oldu.
 
1947 - II. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da bir evin tavan arasında 2 yıl boyunca Alman askerlerinden saklanan Yahudi kız Anne Frank'ın burada yazmış olduğu Anne Frank'ın Hatıra Defteri yayımlandı.
 
1969 - Kırıkkale'de, MKE Kırıkkalespor ile Tarsus İdman Yurdu arasında oynanan 3. Lig karşılaşmasında çıkan olaylarda; 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.
 
1971 - Gölcük Tersanesi'nde yapılan ilk Türk muhribi "Berk", törenle denize indirildi.
 
1975 - Mozambik, Portekiz'den bağımsızlığını ilan etti.
 
1981 - Microsoft, kendi evinde Washington eyaletinde anonim şirket olmak üzere yeniden yapılandırıldı.
 
1982 - Yunanistan'da askere alınanların saçlarını kazıtmaları yasaklandı.
 
1985 - Eskişehir Uçak Fabrikası'nın temeli, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı.
 
1991 - Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.
 
1993 - Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı oldu.
 
1998 - Microsoft, Windows 98'i piyasaya sürüldü.
 
2018 - Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu kuruldu.
 
 
 
Hazırlayan: Burçin TÜRKOĞLU
>