Tarihte Bugün: İstanbul'un Kurtuluşu

Tarihte+Bug%C3%BCn:+%C4%B0stanbul%E2%80%99un+Kurtulu%C5%9Fu
ABONE OL

6 Ekim 1923 tarihinde ise o tarihi olay gerçekleşti ve Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi. Böylece, işgal resmen sonlandı. İstanbul'un Kurtuluş hikayesi sizlerle...

 
1. Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma Osmanlı'yı fiilen bitiren antlaşmadır. İtilaf Devletleri donanmaları bu antlaşmanın arkasına sığınarak,13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdi. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü.
 
 
Türk Kurtuluş Savaşı kahramanlarından olan Fahrettin Paşa komutasındaki 5.Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündek, tarafsız bölgeye doğruu ilerlemeye başladı. Bu ilerlemenin sonucunda Müttefik kuvvetlerde bulunan Fransız ve İtalyan birlikleri derhal geri çekildi. Bu sırada, Çanakkale'de bulunan İngiliz birlikleri General Harington'un emriyle savunma pozisyonu aldı. 
 
Daha sonra ise İngiltere, Ankara Hükümeti ile anlaşma yolları aramaya başladı. Ancak, Ankara Hükümeti'nin kararı kesindi. İstanbul ve Çanakkale boğazlarının denetimi isteniyordu. Bu istek, İngiltere başbakanı Lloyd George tarafından reddedildi. Savaş pozisyonu alınmasına rağmen Harington ateş açılmamasını emretti. Böylece, Türk ordusu İngiliz direnişi ile karşılaşmadı ve Çanakkale Boğazı'na ilerledi.
 
Kurtuluş Savaşı'nın en önemli başarılarından biri olan 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu'nun ardından Damat Ferit Paşa 21 Eylül 1922'de ülkeden kaçtı.  Türkiye'yi temsil edecek kişi olarak Mustafa Kemal Paşa'nın isteği ile Refet Paşa; İstanbul komutanı olarak da Millî Müdafaa Umumi Katibi Selahattin Adil Paşa görevlendirildi.
 
İstanbul'un Kurtuluşu
 
19 Ekim tarihinde Refet Paşa, TBMM Muhafız Grubu'ndan 100 kişilik bir kuvvetle Gülnihal vapuru ile Mudanya'dan ayrılıp İstanbul'a geldi. Daha sonra ise,  "İstanbul Komutanı" sıfatıyla Selahattin Adil Paşa, 81. Alay ile İstanbul'a geldiyse de İtilaf Devletleri işgali sonlandırmadı. Nedeni ise, mütarekeye göre işgal kuvvetleri barış antlaşması imzalanmasından hemen sonra İstanbul'u boşaltacaktı.
 
24 Temmuz 1923 tarihinde Türk tarihi açısından en önemli antlaşmalardan biri olan Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmanın ardından,23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.
 
6 Ekim 1923 tarihinde ise o tarihi olay gerçekleşti ve Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi. Böylece, işgal resmen sonlandı. 
 
 
6 Ekim tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1790 - İsviçreli bilim adamı Johann Jacob Schweppe, Londra'da daha sonra Schweppes markasını oluşturacak ilk soda üretimini gerçekleştirdi.
 
1860 - II. Afyon Savaşı'nda İngiliz ve Fransız orduları Çin'in başkenti Pekin'e girdi.
 
1875 - Ramazan Kararnamesi: Padişah Abdülaziz, Osmanlı'nın dış borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı.
 
1889 - Paris'teki ünlü revü bar Moulin Rouge, halka ilk kez kapılarını açtı.
 
1889 - Thomas Edison ilk hareketli resim gösterimini gerçekleştirdi.
 
1907 - İstanbul'da ilk otomobil Beyoğlu'nda görüldü.
 
1908 - Türklerle Yunanlar arasındaki 10 yıllık iç savaşın ardından Girit Devleti, Yunanistan'a katılma kararı aldı.
 
1910 - Eleftherios Venizelos, Yunanistan başbakanı seçildi (7 başbakanlığın ilki).
 
1917 - Mustafa Kemal 7. Ordu Komutanlığı'ndan istifa ettiğini Enver Paşa'ya bildirdi.
 
1923 - İstanbul'un Kurtuluşu: Şükrü Naili Paşa komutasındaki Türk birlikleri İstanbul'a girdi ve yaklaşık 5 yıl süren işgal resmen sonlandı.
 
1923 - Damat Ferit Paşa, Fransa'nın Nis kentinde öldü.
 
1923 - Amerikalı astronom Edwin Hubble, Andromeda Galaksisini keşfetti.
 
1926 - Kayseri'de ilk uçak fabrikası kuruldu.
 
1927 - İlk uzun metrajlı sesli film The Jazz Singer ABD'de gösterime girdi.
 
1963 - ABD başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy İstanbul'a geldi.
 
1971 - 6. Akdeniz Oyunları, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından İzmir'de törenle açıldı.
 
1973 - Arap ülkeleri ile İsrail arasında Yom Kippur Savaşı başladı.
 
1976 - Çin lideri Mao'nun ölümünün ardından başa geçen Hua Guofeng, Kültür Devrimi'nin sona erdiğini açıkladı ve "Dörtlü Çete" tutuklandı.
 
1979 - II. İoannes Paulus, Beyaz Saray'ı ziyaret eden ilk Papa oldu.
 
1981 - Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, Müslüman Kardeşler'in düzenlediği suikastta öldürüldü.
 
1986 - TRT2, kültür ve sanat ağırlıklı yayın yapmak üzere resmen açıldı.
 
1987 - Fiji'de cumhuriyet ilan edildi.
 
1990 - SHP Parti Meclisi üyesi ilahiyatçı Bahriye Üçok, kargoyla gönderilen bombalı bir paketin patlaması sonucu 71 yaşında hayatını yitirdi.
 
2000 - Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloševic istifa etti.
 
2002 - Opus Dei kurucusu Josemaría Escrivá aziz ilan edildi.
 
2014 - Türkiye'de Kobani eylemleri başladı.
 
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>