Tarihte Bugün: İnsanlık, toplu mezarlara gömüldü!

Tarihte+Bug%C3%BCn:+%C4%B0nsanl%C4%B1k,+toplu+mezarlara+g%C3%B6m%C3%BCld%C3%BC%21;
ABONE OL

Tarihte 'insanlık dışı' olarak gösterdiğimiz olaylardan biridir Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı. En genci 16 günlük, en yaşlısı ise 95 yaşında olmak üzere silahsız 126 Kıbrıs Türk'ün öldürüldüğü katliamda 'insanlık' toplu mezarlara gömülmüştür...

 
Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı
 
Tarihler 14 Ağustos 1974'ü gösterdiğinde tarihin tozlu sayfalarında 'vahşet' olarak nitelendireceğimiz bir olay meydana geldi.  Kıbrıs'ın Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde Kıbrıs Türklerine karşı katliam gerçekleştirildi. Bu insanlık dışı olayda, en genci 16 günlük, en yaşlısı ise 95 yaşında olmak üzere silahsız 126 Türk öldürülmüştür.
 
13-14 Ağustos 1974 yılında EOKA-B tarafından Sandallar köyü basılmış ve 50 kişilik köydeki herkes Muratağa köyüne getirilmişti. Muratağa köyü ise o bölgedeki Türk köyleri arasında en büyüğüydü. 14 Ağustos günü ise vahşet gerçekleştirilmiş ve Sandallar köyü sakinleri ile Muratağa köyünde yaşayan birlikte öldürülmüştür. Öldürülen köylüler birlikte gömülmüştür ve yıllar sonra katliamın izine rastlandığında mezardan 89 kişi çıkarılmıştır. Ancak, Time dergisi Muratağa ve Sandallar köyünde 84 kişinin öldürüldüğünü belirtir.
 
Katliamda otomatik tüfeklerin yanı sıra kesici silahlar da kullanılmıştır. Bu durumu özetleyen ise, cesetlerin büyük çoğunluğunun parçalanmış şekilde olmasıdır.
 
 
Katliamdan Muratağa köyününü imamı ile birkaç kişi kurtulmayı başarmıştır. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na göre Muratağa köyünde yedi kişi saklanarak kurtuldu.
 
15 Ağustos günü ise katliam Atlılar köyüne sıçradı. 1960 nüfus sayımına göre 41 Türk'ün yaşadığı Atlılar köyünde, toplu mezarlar kazdırıldıktan sonra herkes kurşuna dizilmiştir. Katliamdan sadece 3 kişi saklanıp kurtulmuştur. 
 
Atlılar'da gerçekleşen katliamla ilgili detaylar uluslararası basına Türk ordusundan Binbaşı Aycan Eriş tarafından verildi; katliamdan saklanarak kurtulan köylüler tarafından da doğrulandı. Aktarılan bilgilere göre, katliam iki EOKA-B militanıyla bölgeden topladıkları otuz adam tarafından gerçekleştirildi. Militanlar adam toplamak için gittikleri ilk köyde kabul görmedi; ancak "Teyi" köyünden adam toplayabildiler. Önce 15 yaş üstü tüm erkekler esir alınıp götürüldü. Bunun ertesi günü köye dönen militanlar, geri kalan köy halkını civardaki "Teyi" köyüne götürdü. Burada dört gün boyunca kadınlara ve kız çocuklarına defalarca tecavüz edildi; sonrasında siviller öldürülüp toplu mezara gömüldü.
 
 
Toplu Mezarlarının Bulunuşu
 
Tarihin 'insanlık dışı' olarak nitelendirdiğimiz toplu mezarlar 1-2 Eylül 1974 tarihinde bulundu.  Atlılar köyündeki toplu mezar Muratağa köyündekinden daha önce, 20 Ağustos günü bulunmuştur.
 
Muratağa köyündeki toplu mezarın toprak üzerinde bir el gören çobanın farkettiği anlatılır. Daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 28. Tümeni'nin İstihkâm Taburu'na mensup olan askerler çukuru açmak üzere kazıya başladı ve  2 Eylül 1974 gününde toplu mezardan 44 ceset çıkarıldı.
 
1 Eylül günü saat 20:50'de Lefkoşa'daki Türk basın ataşeliği katliamı doğrulamıştır.
 
 
1 Eylül tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1846 - Sultanahmet'te, Darülfünun binasının temeli atıldı.
 
1868 - Galatasaray Lisesi, İstanbul'da açıldı.
 
1900 - İstanbul'da Sultan II. Abdülhamid'in 25. saltanat yılı büyük bir törenle kutlandı. Törene bütün yabancı devletlerin temsilcileri katıldı.
 
1910 - Corinthians, Brezilya futbol kulübü kuruldu.
 
1920 - Fransızlar, başkenti Beyrut olan Lübnan devletini kurdu.
 
1922 - Türk Kurtuluş Savaşı: Mustafa Kemal Paşa, Dumlupınar Meydan Muharebesi'nin kazanılması üzerine emrini verdi: Ordular! İlk Hedefiniz Akdeniz'dir. İleri! Aynı gün Türk ordusu, Yunan işgali altındaki Uşak'a girdi.
 
1923 - Japonya'nın Tokyo ve Yokohama kentlerinde deprem: 300 bin kişi öldü.
 
1947 - TBMM, Amerikan yardım anlaşmasını oy birliği ile kabul etti.
 
1953 - Anıtkabir'in açılışı yapıldı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşı koyuldu.
 
1967 - Türkiye'deki Kıbrıslı mücahitler ve öğrenciler, Hükûmeti protesto etti. İçişleri Bakanı Faruk Sükan, protestocuların sınır dışı edilebileceğini açıkladı.
 
1969 - Muammer Kaddafi, Libya'da askeri bir darbeyle Kral I. İdris'i devirdi.
 
1974 - Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı: Mağusa'ya bağlı Muratağa ve Sandallar köylerinden 88 Türk'ün, öldürülüp yakılarak çukura gömüldükleri anlaşıldı.
 
1974 - Nikaragua'da General Somoza, Devlet Başkanlığı'na atandı.
 
1985 - Amerikalı deniz bilimci Robert Ballard ve ekibi, RMS Titanic'in enkazını Atlas Okyanusu'nun 4000 metre derinliğinde iki parça halinde buldu.
 
1985 - CNN International kanalı kuruldu.
 
1991 - Özbekistan bağımsızlığını ilan etti.
 
1993 - Savaş Karşıtları Derneği kuruldu.
 
2000 - Citroën C5`in lansmanı yapıldı.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>